Občané Černošic využili svoji šanci!

První ročník participativního rozpočtu Černošická šance zaznamenal rekordní účast, zúčastnilo se ho téměř tisíc obyvatel! Radnice z vyčleněného milionu korun postaví na přání místních venkovní workoutové hřiště, vytvoří z vybraných městských travnatých ploch kvetoucí záhony a založí víceúčelový prostor “Naše Zahrada”.  

V Černošicích realizovali participativní rozpočet prvním rokem a je velice pravděpodobné, že v něm budou v následujících letech pokračovat. Projektu se totiž zúčastnilo celkem 992 obyvatel starších 15 let, tedy asi 17 % občanů Černošic. Od října do poloviny prosince minulého roku mohli místní v rámci projektu participativního rozpočtu podávat své návrhy na zlepšení města, celkem přihlásili 34 nápadů. Poté, co tyto návrhy černošická radnice prošla a vyhodnotila jejich proveditelnost, následovala fáze veřejného hlasování. Ta trvala od 1. do 15. března 2021. Občané hlasovali stejně jako v jiných participativních rozpočtech D21 - Janečkovou metodou, díky které mohli mezi projekty rozdělit více hlasů - konkrétně až 3 plusové a 1 minusový. Celkem černošičtí udělili 2 983 hlasů, z nichž bylo 2 500 plusových. Minusový hlas se rozhodlo využít jen 483 hlasujících.

Vítězným projektem se stalo Venkovní workoutové hřiště, které podpořilo 35 % hlasujících. Dalším projektem, který uspěl, se stal návrh Rozkvetlé Černošice. Pro ten hlasovalo 32 % občanů a spočívá v převedení vybraných městských travnatých ploch zejména kolem komunikací na rozkvetlé louky nebo trvalkové kvetoucí záhony. Posledním vítězem se stal Víceúčelový prostor “Naše Zahrada”, který v participativním rozpočtu obdržel 31 % hlasů. V rámci tohoto projektu by měl vzniknout prostor, který v sobě spojuje bezpečné zázemí pro volnočasové, kulturní, sportovní i společenské aktivity a relaxační zónu.


Smyslem participativního rozpočtu je vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat lidem, jaké jsou možnosti města i jak se mohou na jeho tvoření podílet. A na druhé straně naučit radnici, jak občanům naslouchat a jak s nimi efektivně a konstruktivně komunikovat. „Projekt participativního rozpočtu je příležitostí, jak mohou sami černošičtí občané konkrétními návrhy a jejich následným výběrem ovlivnit, co v našem městě vznikne,“ řekl k projektu jeho koordinátor Daniel Zejda.

 

Podrobné výsledky participativního rozpočtu a všechny zaslané návrhy najdete zde. 

Sdílet článek:

Další novinky

Školním Pébéčkem participace na GymHu teprve začala. Vítězný návrh znovu zapojí celou školu

Školním Pébéčkem participace na GymHu teprve začala. Vítězný návrh znovu zapojí celou školu

Ohlédnutí za uplynulým rokem

Ohlédnutí za uplynulým rokem

Čtrnáctka podle vás: dětské hřiště i nové vybavení do skateboarding haly. Na participaci dala Praha 14 pět milionů

Čtrnáctka podle vás: dětské hřiště i nové vybavení do skateboarding haly. Na participaci dala Praha 14 pět milionů
Zobrazit další novinky

Službu provozuje společnost Decision 21 s.r.o.

Sledujte nás, ať vám neuniknou další zajímavé projekty, na kterých pracujeme.

© 2022, Decision 21 Created by Beneš & Michl