ZPĚT NA AKTUALITY

Češi již počtvrté dobyli Ameriku s participativním rozpočtem

27.5.2019

V New Yorku jsme již počtvrté realizovali participativní rozpočtování. Letošní ročník měl rekordní účast, které výrazně dopomohla možnost hlasovat online. Newyorští občané rozhodovali o tom, jak využít v přepočtu téměř 740 milionů českých korun, které radnice celkem vyhradila. Největší hlasování o participativních rozpočtech v Severní Americe zajistila softwarová platforma Decision 21.

Výstavba dětského hřiště nebo oprava knihovny? Rozhodli občané

Participativní rozpočet (participatory budgeting) je demokratický proces, ve kterém občané přímo rozhodují o tom, jak utratit určenou část veřejného rozpočtu. Radnice vyhradí část peněz pro projekty, které navrhují sami občané. Participativní hlasování pro radnici v New Yorku zajišťuje česká softwarová platforma již od roku 2016. Letošní hlasování mělo rekordní účast a oproti minulým rokům podstatně více lidí hlasovalo digitálně. Do hlasování se zapojilo téměř 120 tisíc hlasujících ze 32 newyorských distriktů. Počet distriktů, které se participativního rozpočtování účastní, se navíc každoročně zvyšuje. Každý distrikt vynahradil na participativní rozpočet jeden milion dolarů. Celkem tedy občané rozhodovali o tom, na jaké účely radnice vyhradí 32 milionů dolarů, v přepočtu téměř 740 milionů českých korun.

“Tento ročník byl zatím největší, možná jde o největší hlasování o participativním rozpočtu v demokratických zemích,” říká Dominik Jandl, produktový manažer z Institutu H21.

Stovky hlasovacích míst

Při rozhodování o participativních rozpočtech kladla newyorská radnice velký důraz na to, aby bylo hlasování inkluzivní. Volební lístky byly přeloženy do 17 jazyků, aby k volbám přišli i minoritní skupiny obyvatel. Hlasovat bylo možné na stovce míst - v interaktivních kioscích v ulicích města, v kostelech a dalších komunitních místech, které při hlasování zároveň zajistily osobní kontakt se zástupci města. Každý distrikt měl své hlasovací lístky s projekty, o kterých místní rozhodovali. Projekty tak byly napříč distrikty odlišné a reagovaly na potřeby konkrétních lokalit. Na hlasovacím lístku byly pro lepší přehlednost rozděleny do kategorií (doprava, veřejná bezpečnost, parky a rekreace, vzdělávání…). Občané mohli hlasovat až pro 5 projektů, které by ve svém okolí rádi realizovali. Ať už se jednalo o opravu knihovny, výstavbu nového dětského hřiště, novou fontánu v parku, auditorium nebo opravu silnice. Hlasování probíhalo papírově (offline) i digitálně (online) v softwarové platformě Decision 21. Ta pracuje s Janečkovou metodou více hlasů, která svým algoritmem nachází výsledek s nejširší shodou. Hlasování tak vygenerovalo projekt, který v jednotlivých distriktech podporuje většina obyvatel.

Obliba digitálního hlasování roste

“Zatímco v roce 2016 se hlasování o participativním rozpočtu zúčastnilo necelých 68 000 obyvatel a z toho pouze 3 % hlasovalo digitálně, v roce 2019 se zúčastnilo téměř 120 000 a digitálně hlasovalo 33 % obyvatel,” vysvětluje Petr Bouška, strategický analytik Institutu H21.

Statistiky z jednotlivých let dokazují, že občané New York City si na digitální hlasování zvykají. Digitální hlasovací lístky se následně sčítaly s papírovými. Ty se naskenovali do platformy D21, která je rozpozná a sečte s digitálními. Tento proces ušetřil úředníkům na radnici týdny práce, kdy počítali lístky manuálně. Zároveň se výrazně zkrátila doba čekání na výsledky.