Školní participace na Slovensku: Naša škola je naša!

Zapojovat žáky a studenty do rozhodování pomáháme školám nejen v České republice, ale i na Slovensku. Školní participativní rozpočet si za poslední 2 roky vyzkoušelo více než 100 základních a středních slovenských škol. Školní Parti rozpočty spustily v roce 2020 kraje Bratislavský a Trnavský. Inspirovaly se Trenčínským krajem, kde projekt spustili jako první již v roce 2019. Do rozhodování své studenty nově zapojuje také 15 středních škol z Košického kraje, který se k realizaci školních Parti rozpočtů rozhodl letos a pro každou školu vyčlenil celkem 1 000 EUR. Jednou z nich je košická Obchodní akademie Watsonova. Jak zde participace probíhala?

Parti rozpočet na OA Watsonova pojmenovali „Naša škola je naša!“. Na návrhy vyčlenil Košický kraj celkem 1 000 EUR, přičemž finanční strop pro jednotlivé projekty byl maximálně 500 EUR. O hlasy studentů se ucházelo celkem 7 návrhů, které z jejich řad vzešly:

1. Altánek pro oddych

Projekt Altánek pro oddych připravili studenti proto, aby mohli trávit svůj volný čas na čerstvém vzduchu a pod širým nebem. Projekt spočívá v nákupu a výstavbě altánu v zadní části předzahrádky školy za pomoci dobrovolníků ze žákovské a učitelské rady.

2. Relax zóny

Cílem tohoto projektu je vytvořit pohodlné relaxační zóny v prostorách chodby školy, kde by si studenti a studentky mohli během přestávek odpočinout, najíst se nebo čekat na vyučujícího. Ve škole už nějaké relaxační zóny jsou, ale jejich podmínky a stav nejsou v nejlepší kondici.

3. Úprava schodiště

Během letních dnů v hodinách tělesné výchovy žáci často cvičí, procházejí se a tráví svůj čas venku v areálu školy. Tribuny, resp. schody, na kterých žáci během trávení času venku sedí, jsou ve velmi špatném stavu - rozpadají se, jsou zarostlé a kolem se nacházejí odpadky (nejsou zde popelnice). Cílem tohoto projektu je tyto tribuny vyčistit, zrekonstruovat a přidat mu hodnotu místa, kde si mohou žáci odpočinout.

4. Buďme k(r)ámošky

Cílem projektu je zajistit základní dámské hygienické potřeby na dívčích toaletách tak, aby byly k dispozici v nečekaných případech. Součástí projektu je také snaha navázat sponzorskou spolupráci s některým z dodavatelů dámských hygienických potřeb.

5. Vybavení tělocvičny

Cílem projektu je zajistit po konzultaci se žáky i učiteli tělocviku některé chybějící pomůcky a vybavení pro hodiny tělesné výchovy.

6. Školní rozhlas

Cílem projektu je znovu spustit vysílání školního rozhlasu - namotivovat studenty, aby se sdružili ve skupině odpovědné za realizování vysílání. Rozhlas by měl sloužit nejen k zábavě, ale také k rychlému rozšiřování potřebných informací mezi žáky.

7. Vybavení společenské místnosti

Cílem projektu je zajistit možnosti trávení volného času o přestávkách a přes volné hodiny ve společenské místnosti - vybavit ji společenskými hrami a stolem, na kterém lze hrát kulečník a stolní fotbal.

Hlasování se zúčastnilo téměř 400 studentek a studentů. Díky finanční částce poskytnuté krajem si škola může dovolit podpořit celkem 4 vítězné projekty. Ty realizuje ještě během tohoto školního roku. Jedná se o mix projektů, které ve škole vytvoří více míst pro relaxaci a trávení přestávek, a na toaletách zajistí doplňování dámských hygienických potřeb. 

Kompletní výsledky hlasování najdete zde. Všem vítězům gratulujeme! 

vysledky_hlasovania_parti_rozpo_ty

Sdílet článek:

Další novinky

V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty

V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty

Kovy, Mikýř i Sophie Sarlak. Czech Social Awards ocenily hvězdy sociálních sítí

Kovy, Mikýř i Sophie Sarlak. Czech Social Awards ocenily hvězdy sociálních sítí

Základní škola Gen. Píky zazáří jako žádná jiná

Základní škola Gen. Píky zazáří jako žádná jiná
Zobrazit další novinky