Ohlédnutí za uplynulým rokem a PF 2021

V uplynulých měsících jsme jako jednotlivci i celá společnost prošli mnoha zkouškami. Nyní je čas toto období zhodnotit, uzavřít a připravit se na rok 2021. Přečtěte si shrnutí hlavních aktivit a událostí, kterým jsme se letos v Institutu H21 věnovali, a jejichž je Participace 21 součástí. Věříme, že nadcházející rok nám umožní proměnit současnou krizi v příležitost!

Koronavirová pandemie zasáhla města a školy po celém světě, a tak jsme museli některé naše projekty Participace 21 odložit - nevyhlo se to ani tradičně připravenému Participativnímu rozpočtu v New Yorku. Navzdory všem výzvám jsme však letos úspěšně realizovali desítky nových participativních projektů v Česku i na Slovensku. Uplynulý rok ukázal, že moderní online nástroje pro rozhodování a občanskou participaci jsou aktuálnější, než kdy dříve. Momentálně přecházíme na vylepšenou verzi naší platformy Decision 21, participace s námi tak bude v roce 2021 ještě lepší a efektivnější!

Navázali jsme také nová partnerství s neziskovými organizacemi a firmami. Ve spolupráci s Nadací Open Society Fund Praha jsme spustili soutěž Na stojáka: Neziskovky v digi světě a technicky zajistili soutěž za přínos pro evangelizaci v digitálním světě Signály Awards 2020. D21 - Janečkovou metodou se také hlasovalo v soutěži Czech Social Awards. Během první vlny koronaviru jsme spustili projekt Díky Hrdinům a nadále se věnujeme také občanským a sociálním hrám. K příležitosti krajských a senátních voleb jsme připravili Volební trenažér, ve kterém jste si mohli vyzkoušet “volby jinak” - za použití více hlasů. Naše platforma také letos rozhodla o vítězi opozičních primárek prezidentských voleb v Bělorusku.

Letošní rok konferencím a eventům příliš nepřál, přes nejistou situaci během příprav jsme však v Obecním domě ve spolupráci se Senátem PČR úspěšně realizovali 2. ročník mezinárodního symposia “Demokracie v 21. století: Krize nebo příležitost?”. Na 180 účastníků z řad politiků, akademiků, zástupců mezinárodních organizací i veřejnosti přišlo za přítomnosti Prima CNN News diskutovat o tom, jaké může mít situace důsledky na fungování států a svobodných společností, a jak jí můžeme brát jako příležitost pro změnu k lepšímu. Programem symposia provedlo hosty 14 řečníků - ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, ekonomka Danuše Nerudová, podnikatel a expert na ICT a eGovernment Michal Bláha či radní města New York City Carlos Menchaca. Videozáznam všech přednášek najdete zde

V rámci našeho projektu Společná řeč jsme spustili stejnojmenný podcast. Zveme do něj zajímavé osobnosti, které spojuje vůle diskutovat a přistupovat kriticky nejen k cizím, ale i k vlastním názorům. Poslechněte si rozhovor se zakladatelem Institutu H21 Karlem Janečkem, pražským primátorem Zdeňkem Hřibem či koordinátorem projektu Demagog.cz Petrem Gongalou. V příštím roce se můžete těšit na další zajímavé díly! 

Tento rok jsme také vydali knihu O svobodě myšlení a slova od J. S. Milla z roku 1859. Text jsme přeložili tak, aby byly autorovy nadčasové myšlenky přístupné a srozumitelné modernímu čtenáři. Kniha je k dostání také ve formě audioknihy namluvené hercem Martinem Hofmannem. Tématem svobody slova se zabývá také vzdělávací projekt Bez svobody slova nebude, jehož cílem je rozšířit veřejné povědomí o svobodě slova a upozornit na rizika, která hrozí, pokud dovolíme její potlačování.

Na volebním systému záleží, a proto jsme spustili edukativní seriál Volební metody. Hravou formou se v něm dozvíte princip fungování různých volebních metod, jejich porovnání a příkladů z praxe. K příležitosti letošních senátních voleb jsme v rámci seriálu natočili video vysvětlující historii a funkce Senátu. Pokud vás zajímá, jaké politické strany mají širokou podporu veřejnosti, a které naopak nejvíce odpůrců, pusťte si náš seriál Volební průzkumy. Průběžně v něm prezentujeme datovou analýzu z průzkumu voleb do Poslanecké sněmovny, který realizuje neziskový ústav STEM.  

Námi tradičně plánované oslavy 17. listopadu letos překazil koronavirus, ale za loňský projekt Klíče ke svobodě realizovaný ve spolupráci s firmou FAB a agenturou AC&C jsme obdrželi Lemura - Českou cenu za PR 2020, a to hned ve 3 kategoriích (firemní komunikace, společenská odpovědnost, průmysl)! Projekt se také probojoval do finále mezinárodní prestižní soutěže Sabre Awards pro region EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika). 

A co plánujeme na příští rok? Zatím prozradíme jen to, že se můžete těšit na vydání dalších knih, 3. ročník mezinárodního symposia a zajímavé partnerství v rámci Participace 21. 

Přejeme vám krásné Vánoce a pohodový start do nového, magického roku 2021!

Sdílet článek:

Další novinky

Lidé v participativním rozpočtu už pošesté “Překvapili Říčany“. Letos udržitelností i projekty na pomoc Ukrajině

Lidé v participativním rozpočtu už pošesté “Překvapili Říčany“. Letos udržitelností i projekty na pomoc Ukrajině

Škola mění studenty, studenti mění školu

Škola mění studenty, studenti mění školu

V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty

V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty
Zobrazit další novinky