ZPĚT NA AKTUALITY

Expertní setkání „Participace 21“

10.11.2016

V Praze se 1. listopadu 2016 konalo první expertní setkání „Participace 21“. Jeho cílem bylo seznámit zástupce českých měst a městských částí s moderními způsoby, jak zapojit občany do rozhodování o veřejných věcech.

Mluvilo se o „pébéčku“ neboli participativním rozpočtování, úpravě veřejných prostranství na základě zpětné vazby od lidí nebo o komunikaci měst na sociálních médiích. Poslechnout si, co všechno participace v praxi obnáší, přijelo do vily Grébovky více než sto starostů, úředníků a architektů z celé České republiky. „Pokud se podíváme na participaci optikou počítačových her, nacházíme se nyní na úrovni Tetris. Především proto, že zatím efektivně nevyužíváme moderní nástroje, které se nám nabízejí,“ řekl v úvodu Tomáš Rákos, výkonný ředitel společnosti D21, která městům se zapojováním veřejnosti pomáhá.

Ředitel časopisu Marketing a Media Filip Rožánek vyzdvihl klíčovou roli sociálních médií pro komunikaci měst s úřady. Svůj účet na Facebooku má v České republice 4 miliony lidí. Z toho 3 miliony se na něj připojí každý den, 90 procent přes mobil. Jde tedy o ideální komunikační nástroj, využitelný i v krizových situacích jako jsou povodně. A zdaleka neplatí, že čím větší město, tím lepší komunikace. „Praha má na Facebooku lepší responzi na své příspěvky než Vídeň nebo Mnichov. Proč? Používá analytický nástroj, který umožňuje vidět, na které příspěvky lidé reagují a co je zajímá.“ Je ale nutné, aby města na sociálních sítích komunikovala obsah zábavně. Nelze jen zveřejňovat paragrafové znění vyhlášek.

Filip Rožánek, foto: Anna Šolcová

Své zkušenosti s pébéčkem (z anglického participatory budgeting) přijela do Prahy sdílet také Isabel Xavier Canning, vedoucí sekce občanství a participace v portugalském Cascais. Ve městě nedaleko Lisabonu se do procesu participativního rozpočtování pravidelně zapojuje přes 60 tisíc obyvatel, což je dvakrát větší účast než při komunálních volbách. Hlasuje se mobilem formou SMS, takže svůj názor mohou občané jednoduše vyjádřit „ze své kapsy“.

Od roku 2012 v Cascais místní obyvatelé navrhli projekty za téměř 12 milionů euro. Po Paříži jde tak o druhé největší pébéčko v Evropě. „Participace není opakem k zastupitelské demokracii. Jsou to spojené nádoby – na rozvoji města pracujeme společně s občany. Je to nikdy nekončící proces, ale má zcela konkrétní výsledky. Občané mají díky sociálním sítím možnost vývoj podpořených projektů sledovat online. Transparentnost, komunikace a otevřené dveře na radnici jsou pro úspěšné pébéčko naprosto zásadní,“ řekla Isabel Xavier Canning.

Starosta Říčan Vladimír Kořen
Starosta Říčan Vladimír Kořen, foto: Anna Šolcová

Ani Česko nezůstává ve světovém trendu pébéček pozadu. „Česká republika by se neměla vyvíjet ke konzumní totalitě, ale k aktivní demokracii,“ řekl Vladimír Kořen, starosta Říčan, kde zrovna první ročník pébéčka probíhá. Na projekty navržené veřejností je vyčleněno 5 milionů korun. Ve spolupráci s D21 od roku 2014 Říčany dále realizovaly několik konzultativních veřejných hlasování o využití nádražní budovy či polepech na autobusových zastávkách. Z patnácti tisíc obyvatel města se do hlasování aktivně zapojuje 1500 lidí.

Na přínosech participace na lokální úrovni se shodla většina přítomných hostů. Buduje vztah občanů s radnicí, vede ke zkvalitňování života ve veřejném prostoru, eliminuje korupci a v neposlední řadě posiluje pocit sounáležitosti s městem. Svou podporu zapojování obyvatel do utváření města vyjádřila ve svém projevu i eurokomisařka Věra Jourová a velvyslanec ČR při OSN Jan Kára.