ZPĚT NA AKTUALITY

New York hlasoval o chodnících, parcích a osvětlení

21.5.2015

Lidé v New Yorku poprvé hlasovali elektronicky pomocí online platformy Decision 21 vytvořené ve spolupráci s prestižní univerzitou ve Stanfordu.

Již pátým rokem pobíhá v osmimilionové americké metropoli takzvané participativní rozpočtování, to znamená, že občané přímo rozhodují o použití části rozpočtu města. Letos se jej účastnila polovina všech distriktů (městských částí), konkrétně 24 z celkových 51. Každý distrikt má k dispozici 1 – 2 miliony dolarů z městské kasy, které může dle výsledků hlasování občanů investovat. „Participativní rozpočtování je opravdu revoluční metoda a naše město je pyšné, že stojí v popředí. Vidíme neuvěřitelný posun za ty čtyři roky, kdy jsme začali. Rodí se noví komunální lídři a úžasné nové nápady, mladí lidé začínají mít zájem o politické dění, tisíce občanů přicházejí rozhodovat, jakým projektům máme dát zelenou. Naposledy jsme opravili zaplavené cestičky v parku, rekonstruovali toalety na základní škole, modernizovali vybavení veřejných knihoven. Ale co je nejpodstatnější, vrátili jsme důvěru lidí v demokracii a dokázali, že jejich hlas bude slyšet,“ říká člen newyorské městské rady a zástupce Brooklynu Brad Lander. Věková hranice pro hlasování v rámci participativního rozpočtování byla snížena na 16 let, hlasující nemusejí vlastnit americké občanství, stačí pouze potvrzení o bydlišti v tom kterém distriktu. Možnost hlasovat se tím otevřela pro příslušníky etnických menšin, které v některých čtvrtích tvoří většinu obyvatel.

Lidé se zastavovali u přenosných pultů, hledali mezi nabízenými projekty ty v jejich sousedství nebo ulici. Byli rádi, že mohou pomoci škole, kam chodí jejich děti, nebo nechat zkrášlit park, kde tráví víkendová odpoledne. Američané jsou typičtí sepjetím se svou komunitou a zájmem o místní záležitosti. Projekty, o jejichž podpoře měli občané hlasovat, tomu odpovídají. Bylo zřetelné, že jsou připraveny lidmi s podrobnými znalostmi problémů a nedostatků daných lokality. Má vozovka nebezpečné výmoly, které se musí opravit? Chybí někde pouliční osvětlení? Je třeba v parku vysázet nový trávník? To přesně jsou projekty, které typicky žádají o finanční podporu města.

Dosud New York používal pouze papírové lístky, na nichž hlasující zaškrtávali svou volbu, a poté je vhazovali do urny. V tomto roce mohli lidé v pěti distriktech poprvé hlasovat rovněž elektronicky, prostřednictvím aplikace vytvořené naším týmem ve spolupráci se Stanfordovou univerzitou. Lidé dostali možnost udělit více hlasů a ve formě experimentu i minusové hlasy. Výsledky potvrdily, že hlasovací systém je praktický, srozumitelný a snadno aplikovatelný.