ZPĚT NA AKTUALITY

Rozhovory o klimatu v Paříži: celý svět u jednacího stolu

9.12.2015

Od 30. listopadu do 11. prosince bude celý svět sledovat La Bourget, malé město na okraji Paříže, kde vyjednavači z celého světa diskutují o tom, jak bojovat proti změně klimatu.

Klimatická změna je stále důležitějším tématem. OSN chce, aby se toto téma dostalo do popředí celosvětové debaty, a proto se snaží poskytovat odpovědi na celou škálu složitých otázek. První takové setkání v roce 1997 v Tokiu, ani druhé v roce 2009 v Kodani, ale globální dohodu všech států nepřinesly.  Pařížská konference (COP21) je proto další příležitostí a pokusem o vytvoření komplexní a závazné smlouvy pro všechny státy OSN. Zatím tento vznešený cíl postrádá některé klíčové komponenty, například zapojení veřejného mínění a schopnost reagovat na celosvětovou spíše než regionální a národní povahu problému. Stejně jako v případě předchozích dvou konferencí, budou i na COP21 světoví lídři jednat za zavřenými dveřmi. Zdá se, že veřejné mínění a praktický rozhodovací proces jsou od sebe na hony vzdálené a bude jen velmi složité překonat příkop mezi těmito dvěma světy. Ale kde je problém, je také příležitost jej vyřešit.

A to je i důvod, proč v květnu 2015 pomáhal náš pařížský tým simulovat jednání COP21 na konferenci Make it works. Cíl byl jasný: poskytnout účastníkům a organizátorům nástroj na zpětnou vazbu v reálném čase. Úspěch hlasovacího mechanismu D21, který pomáhal delegátům najít body, ve kterých se shodují, a usnadnil konsensuální a zasvěcený dialog, nás inspiroval k ještě odvážnějším cílům. Ve spolupráci s DemocracyOS, další průkopnickou občanskou organizací zaměřenou na technologie, jsme připravili platformu, která účastníkům konference COP21 přinese řadu zasvěcených informací o změně klimatu, poskytne jim prostor pro diskuzi a především hlasovací nástroj pro vyjádření jasně formulovaného názoru.

Poté, co se každý účastník seznámí s tím, co je na pořadu jednání, může napsat své nápady do sekce „argumenty“ a může také odpovídat na komentáře ostatních. Je to jednoduchý způsob, jak se mohou lidé z celého světa učit jeden od druhého, a sdílet své znalosti, zkušenosti a nápady. Ale jak z toho všeho udělat měřitelná data? Opět je to jednoduché. Na samém konci debaty bude připravena naše anketa s otázkami, která umožní účastníkům uvést nejen jejich stanovisko, ale také věk a zemi původu. Díky tomu budeme moci zjistit, jak například mladí lidé ve Francii přemýšlí o „adaptačních opatřeních“ a porovnat to s tím, co mladí Němci už reálně dělají.

Tento náročný úkol má na starosti skupina více než 500 dobrovolníků od Argentiny po Fidži a od Ruska po USA. Další se přidávají každý den. Nadšení z toho, že budeme moci tento nástroj sdílet s celým světem je ohromující stejně jako vědomí, že každý hlas bude slyšet. Chystáme se otevřít COP21 a dokázat, že celosvětová diskuze o klimatu je nejen možná, ale že může být také úspěšná.