Praha 6 zapojí veřejnost do rozhodování o rekonstrukci Polikliniky Pod Marjánkou

Pozdně funkcionalistickou budovu Polikliniky Pod Marjánkou čeká rozsáhlá proměna. Městská část Praha 6, která je vlastníkem budovy, ji chce renovovat a vytvořit z ní moderní zdravotnické zařízení s komplexními specializacemi. Zrekonstruovanou budovu by měly zaplnit především zdravotnické služby, doplněné o služby sociální a služby veřejné vybavenosti. Radnice nechce přípravy rekonstrukce polikliniky podcenit a ráda by znala názor odborníků i široké veřejnosti. Proto dnes ve spolupráci s Institutem H21 spouští elektronickou anketu.

Poliklinika Pod Marjánkou

Ještě předtím, než městská část Praha 6 vypíše architektonickou soutěž a architekti se pustí do tvorby návrhů, chtěla by znát názor občanů, kteří zařízení polikliniky využívají či v jeho okolí bydlí. Proto na toto téma v platformě Decision 21  připravila dvě elektronické ankety: jednu pro širokou veřejnost, druhou pro lékaře a zdravotnický personál polikliniky. Ty navazují na dosavadní práci pracovní skupiny, předchozí komunikaci projektu a již uskutečněná setkání se zainteresovanými aktéry a veřejností. Cílem online ankety je získat další návrhy na doplnění zdravotních, sociálních a jiných veřejných služeb i funkcí hlavní budovy polikliniky, získání relevantních dat o uživatelských preferencích a rozvíjení dialogu s veřejností. „Nabízí se, že kromě dalších zdravotnických zařízení zde bude sídlit pečovatelská služba, která je dnes v nevyhovujících podmínkách, dále zde může vzniknout denní stacionář, prodejna zdravotních potřeb nebo třeba i pošta, občerstvení a stravovací služby,“ popsal návrhy na rozšíření služeb radní MČ Praha 6 Marián Hošek. V rámci ankety se mohou občané například vyjádřit s čím jsou na poliklinice spokojeni, jaké dosavadní služby by chtěli rozšířit a které nové by neměly v zrekonstruované poliklinice chybět. 

Cílem ankety pro lékaře a zdravotnický personál je především zjistit a reflektovat potřeby poskytovatelů zdravotnických a dalších služeb. Online ankety, které jsou součástí celého procesu rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou, startují 18. ledna 2021.  Odborná i širší veřejnost může vyjádřit svůj názor do 18. února 2021. Poté MČ Praha 6 celý projekt vyhodnotí. Výstupy tohoto procesu poslouží radnici jako datové podklady k vyhlášení architektonické soutěže. Rovněž poskytnou soutěžícím architektům ucelený soubor informací od veřejnosti i lékařů za účelem tvorby jejich architektonického návrhu. Vypsat architektonickou soutěž plánuje městská část na jaře 2021.

Již od roku 2017 probíhala jednání o rekonstrukci pozdně funkcionalistické budovy s prvky bruselského stylu, která byla postavena v letech 1960–1962 podle návrhu architekta Richarda Ferdinanda Podzemného.  Po téměř 60 letech provozu však objekt vyžaduje celkovou opravu, protože přestává stačit současným provozním a bezpečnostním nárokům a její statika je v havarijním stavu. Celkem bylo předloženo 9 návrhů jak budovu rekonstruovat a vdechnout jí nový život. Pracovní skupina a odborný tým z Fakulty architektury ČVUT, který se specializuje na zdravotnická zařízení, pak vybral vhodnou variantu. „Hlavní budova se kompletně zrekonstruuje a zároveň dojde k částečnému či úplnému zbourání vedlejších objektů, takzvaných klepet. Kromě zachování genia loci je preferováno i vy­budování parkingu,“ vysvětlila radní pro strategický rozvoj Eva Smutná.

Stránku projektu s odkazem na hlasování najdete  ZDE 
Poliklinika skica rekonstrukce

Sdílet článek:

Další novinky

Školním Pébéčkem participace na GymHu teprve začala. Vítězný návrh znovu zapojí celou školu

Školním Pébéčkem participace na GymHu teprve začala. Vítězný návrh znovu zapojí celou školu

Ohlédnutí za uplynulým rokem

Ohlédnutí za uplynulým rokem

Čtrnáctka podle vás: dětské hřiště i nové vybavení do skateboarding haly. Na participaci dala Praha 14 pět milionů

Čtrnáctka podle vás: dětské hřiště i nové vybavení do skateboarding haly. Na participaci dala Praha 14 pět milionů
Zobrazit další novinky

Službu provozuje společnost Decision 21 s.r.o.

Sledujte nás, ať vám neuniknou další zajímavé projekty, na kterých pracujeme.

© 2022, Decision 21 Created by Beneš & Michl