Černošická šance podruhé. V letošním participativním rozpočtu zvítězilo dětské hřiště a pumptrack

Druhý ročník participativního rozpočtu Černošická šance už zná své vítěze. Do hlasování se zapojilo 868 obyvatel, což je 15 % oprávněných voličů. Město z vyčleněného milionu korun postaví dětské hřiště a pumptrack.

Radnice města Černošice má úspěšně za sebou 2. ročník participativního rozpočtu, ve kterém hlasovalo 868 spoluobčanů. "Je to sice o více než 100 méně než v prvním ročníku, ale stále je to krásných 15 % „oprávněných voličů“," uvedl koordinátor Černošické šance Daniel Zejda. Většině zapojených občanů se projekt participace líbí a ohodnotili by ho jako ve škole za 1 (61 %). 

Do veřejného hlasování v participativním rozpočtu postoupilo 5 projektů: 1) Psí hřiště – Park psího přátelství, 2) Uzamykatelné boxy pro kola a koloběžky, 3) Děti v pohybu - Pumptrack Pod Ptáčnicí, 4) Discgolfové hřiště, 5) Dětské hřiště Černošice

Nejvíce hlasů získal projekt Dětského hřiště (34 % hlasů) s architektonicky zajímavými herními prvky pro děti ve věku 3-14 let. Díky prvnímu ročníku Černošické Šance se na zahradě za místní prodejnou Albert již podařilo začít a jsou zde herní prvky pro větší děti, posilovací stroj a workout. Prostor nyní doplní také herní prvky pro menší děti. Díky praktickému umístění v blízkosti úřadu, nádraží, pošty, obchodů a restaurací může zahrada za Albertem ožít a přinést radost nejen dětem, ale podpořit i rozvoj komunitního života ve městě.

Druhým vítězným projektem je Pumptrack (33 % hlasů). Jedná se o uzavřený, uměle vytvořený okruh určený zejména pro jízdu na kole, s vlnkami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat nebo dokonce zvyšovat rychlost jízdy pouhým pumpováním. Je to ideální nácvik rovnováhy, ovládání a získání základních dovedností na jízdních kolech, zároveň je to výborný prostředek pro zábavu a pilování technických dovedností. Užijí si ho děti, mládež i dospělí bez výkonnostních či věkových omezení (od 2 let do 70+), od začátečníků po zkušené bikery. 

Černošická radnice stejně jako minulý rok dbala na kvalitní informační kampaň, aby se o participativním rozpočtu dozvědělo co nejvíce obyvatel. Téměř polovina hlasujících se o projektu dozvěděla z informačního listu města Černošice (48 %), více jak třetina na Facebooku (35 %), ať už z oficiální stránky města či např. Facebookové skupiny “Žijeme v Černošicích…a okolí”. Dalším významným zdrojem informací byli přátelé, známí či sousedé (27 %). 


Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky participativního rozpočtu Černošická šance 2022 najdete zde.

Sdílet článek:

Další novinky

Na obchodní akademii v Košicích jsou všichni kámošky. Projekt „Naša škola je naša!“ zná vítěze

Šance do škol zná první vítězné projekty

Šance do škol zná první vítězné projekty

Budoucí tvář Jílovska už 3 roky spoluvytváří občané. Město na jejich nápady i letos vyčlenilo milion korun

Budoucí tvář Jílovska už 3 roky spoluvytváří občané. Město na jejich nápady i letos vyčlenilo milion korun
Zobrazit další novinky