Přechod na online výuku školy zvládají. A další postřehy z dotazníku.

S přechodem škol na online výuku ze dne na den museli školy, ředitelé a učitelé řešit spoustu naléhavých otázek, jak školní rok uchopit a své žáky a studenty co nejlépe vyučovat, koordinovat a hodnotit na dálku. Vytvořili jsme online anonymní dotazník pro ředitele a učitele, (a také ředitelky a učitelky) jehož cílem bylo shromáždit inspiraci, rady, tipy a modely, které (ne)fungují. A tady jsou výsledky!

Pomohli jste nám najít příklady dobré praxe

Touto cestou bychom Vám, učitelům a ředitelům škol, chtěli v prvé řadě poděkovat za vyplnění dotazníku. Ne každý si dovede představit, co činnost pedagoga a učitele, stejně jako každého ředitele školy, vlastně denně obnáší. Přes všechnu spoustu a náročnost práce, jste dotazník vyplňovali s nadhledem a humorem, proto jsme přesvědčeni, že naše školy díky vám všem vydrží a nezaniknou, ať už ministerstvo školství vydá jakékoliv nařízení. :-) 

Kompletní výsledky dotazníku

Kompletní výsledky dotazníku jsou připraveny pro Vás, abyste z nich mohli využít příklady dobré praxe ve Vaší výuce. Níže jsme vybrali pár dobrých doporučení podle našeho uvážení.

21 Vychytávek jako doporučení při online výuce:

1. Nedávat obvyklá cvičení, pracovní sešity jsou na houby!

2. Stanovit si hodiny, ve kterých se budu věnovat škole a dětem. Pracovat v čase reálného rozvrhu.

3. Interaktivní učebnice němčiny od nakladatelství Klett.

4. Méně je více: vybrat si pouze něco z velké nabídky, nezahltit žáky a rodiče.

5. Nespěchat, kroky konzultovat s žáky i s jejich rodiči. 

6. Webináře (Webinář je živá forma online komunikace, která probíhá prostřednictvím Internetu pouze přes webový prohlížeč).

7. Držet půst od všech IT technologií několik hodin za den a aspoň o víkendech a svátcích a pozdě večer nikomu neodpovídat a pokud možno nezapínat počítač. :-)

8. V matematice dávat krátké kreativní úkoly k odevzdání, nebo slovní formulace problémů při řešení úloh, ostatní formou samokontroly + konzultace při nejasnostech, jinak se učitel zahltí opravováním.

9. Motivace rodičů i dětí - pochvala za snahu, nasazení.

10. Přísup vedení školy: rozdělení rozvrhu, online porady, online školení pro učitele IT poradcem.

11. Sdílený dokument Google disk, kde pracují všichni, mohou přidávat komentáře atd.

12. Videokonference se žáky přes Google Meet nebo Lifesize. Stanovit režim video konferencí - mikrofony, přihlášení o slovo, diskuse.

13. Formuláře Google pro evaluaci výuky a online kvízy.

14. Skype pro vysvětlování nových věcí, vysvětlování již zadaných úkolů.

15. Kahoot kvízy - Kahoot je stránka, kde tvoříte a hrajete kvízy, nebo se zapojujete do diskuzí.

16. Geogebra na výuku geometrie. 

17.  ČT edu pro zpětnou vazbu.

18. Programy k nahrávání dění na obrazovce (screen recorder) - možnost promítat prezentaci a doplňovat ji svým mluveným slovem; je to solidní náhrada klasického vysvětlování látky. 

19. iTester je profesionální online aplikace, která umožňuje vytvářet testy na míru pro použití ve firmách, školách a vzdělávacích nebo personálních agenturách. Snadné a rychlé vytváření testů, jejich správa a distribuce testovaným osobám šetří hodiny práce a tuny papíru. Součástí aplikace je také komplexní správa uživatelů a okamžitý přehled o výsledcích a následný reporting.

20. Microsoft Teams je firemní platforma, která umožňuje textovou komunikaci, video hovory, datové úložiště pro ukládání souborů a integraci dalších aplikací do tohoto prostředí. Služba je integrována v předplatném Office 365. Platforma také umožňuje integrovat produkty jiných společností. 

21. Zoom Video Communications je americká softwarová firma poskytující služby vzdálené konference kombinující videotelefon, online schůzky, chat a mobilní spolupráci.

nick-morrison-FHnnjk1Yj7Y-unsplash

Sdílet článek:

Další novinky

Lidé v participativním rozpočtu už pošesté “Překvapili Říčany“. Letos udržitelností i projekty na pomoc Ukrajině

Lidé v participativním rozpočtu už pošesté “Překvapili Říčany“. Letos udržitelností i projekty na pomoc Ukrajině

Škola mění studenty, studenti mění školu

Škola mění studenty, studenti mění školu

V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty

V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty
Zobrazit další novinky