ZPĚT NA AKTUALITY

Postřehy z dotazníku: přechod na online výuku školy zvládají

29.4.2020

S přechodem škol na online výuku ze dne na den museli školy, ředitelé a učitelé řešit spoustu naléhavých otázek, jak školní rok uchopit a své žáky a studenty co nejlépe vyučovat, koordinovat a hodnotit na dálku. Vytvořili jsme online anonymní dotazník pro ředitele a učitele, (a také ředitelky a učitelky) jehož cílem bylo shromáždit inspiraci, rady, tipy a modely, které (ne)fungují. A tady jsou výsledky!

Pomohli jste nám najít příklady dobré praxe

Touto cestou bychom rádi poděkovali všem učitelům a ředitelům škol, kteří ochotně vyplnili náš dotazník. V odkazu níže najdete kompletní výsledky dotazníku, které vám mohou posloužit jako inspirace a pomoc při online výuce.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY DOTAZNÍKU

Pro větší přehlednost jsme pro vás z kompletního výčtu výsledků vybrali 21 tipů, které vám mohou distanční výuku výrazně usnadnit. Tady jsou!

21 tipů pro online výuku:

1. Nedávat obvyklá cvičení, pracovní sešity jsou na houby!

2. Stanovit si hodiny, ve kterých se budu věnovat škole a dětem. Pracovat v čase reálného rozvrhu.

3. Interaktivní učebnice němčiny od nakladatelství Klett.

4. Méně je více: vybrat si pouze něco z velké nabídky, nezahltit žáky a rodiče.

5. Nespěchat, kroky konzultovat s žáky i s jejich rodiči.

6. Webináře (Webinář je živá forma online komunikace, která probíhá prostřednictvím Internetu pouze přes webový prohlížeč).

7. Držet půst od všech IT technologií několik hodin denně.

8. V matematice dávat krátké kreativní úkoly k odevzdání, nebo slovní formulace problémů při řešení úloh, ostatní formou samokontroly + konzultace při nejasnostech, jinak se učitel zahltí opravováním.

9. Motivace rodičů i dětí - pochvala za snahu, nasazení.

10. Přístup vedení školy: rozdělení rozvrhu, online porady, online školení pro učitele IT poradcem.

11. Sdílený dokument Google disk, kde pracují všichni, mohou přidávat komentáře atd.

12. Videokonference se žáky přes Google Meet nebo Lifesize. Stanovit režim video konferencí - mikrofony, přihlášení o slovo, diskuse.

13. Formuláře Google pro evaluaci výuky a online kvízy.

14. Skype pro vysvětlování nových věcí, vysvětlování již zadaných úkolů.

15. Kahoot kvízy - Kahoot je stránka, kde tvoříte a hrajete kvízy, nebo se zapojujete do diskuzí.

16. Geogebra na výuku geometrie.

17.  ČT edu pro zpětnou vazbu.

18. Programy k nahrávání dění na obrazovce (screen recorder) - možnost promítat prezentaci a doplňovat ji svým mluveným slovem; je to solidní náhrada klasického vysvětlování látky.

19. iTester je profesionální online aplikace, která umožňuje vytvářet testy na míru pro použití ve firmách, školách a vzdělávacích nebo personálních agenturách. Snadné a rychlé vytváření testů, jejich správa a distribuce testovaným osobám šetří hodiny práce a tuny papíru. Součástí aplikace je také komplexní správa uživatelů a okamžitý přehled o výsledcích a následný reporting.

20. Microsoft Teams je firemní platforma, která umožňuje textovou komunikaci, video hovory, datové úložiště pro ukládání souborů a integraci dalších aplikací do tohoto prostředí. Služba je integrována v předplatném Office 365. Platforma také umožňuje integrovat produkty jiných společností.

21. Zoom Video Communications je americká softwarová firma poskytující služby vzdálené konference kombinující videotelefon, online schůzky, chat a mobilní spolupráci.