Nejlépe se žije opět v Říčanech. Jak souvisí kvalita života s participací?

Index kvality života již potřetí ukázal, že nejlépe se stále žije ve středočeských Říčanech. V první pětici nechyběla také Praha, Slavkov u Brna, Stará Boleslav či Černošice. Radnice ve třech obcích z nejlepší pětice navíc zapojují své občany do rozhodování prostřednictvím participativních rozpočtů. Je tedy participace klíčem ke spokojené obci?

Index kvality života je v České republice sestavován v rámci projektu Obce v datech ve spolupráci se společností Deloitte. Kvalita života je společností měřena ve 205 českých obcích s rozšířenou působností a Praze. Měření probíhá ve třech klíčových oblastech lidského života: zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení a vzdělání, vztahy a služby. Mezi kvalitou života a občanskou participací přitom existuje významný vztah. Dle výzkumu profesorky sociologie Claire Wallaceové z University of Aberdeen jde vyšší míra občanské participace ruku v ruce s vyšším skóre při hodnocení subjektivní pohody obyvatel a pozitivnějším hodnocením dalších aspektů veřejného života.

V rámci hodnocení kvality života hraje participace občanů roli především v oblasti vztahů a služeb. Jedním z hodnocených kritérií této oblasti je tzv. Index sounáležitosti (počet spolků a zájmových sdružení se sídlem na území obce vztažený na počet obyvatel) a Index zájmu o obecní a krajské volby (volební účast v obecních a krajských volbách). Právě pomocí participace může město u občanů vzbudit zájem o veřejné dění a chuť se na něm podílet. Ukázat, že občan svým názorem může přispět do diskuze a podílet se na rozvoji města.

Říčany se v žebříčku kvality života českých obcí umísťují pravidelně na 1. místě v rámci ČR i Středočeského kraje. Své občany se snaží do rozhodování aktivně zapojovat od roku 2015, kdy radnice s využitím softwarové platformy Decision 21 odstartovala projekt Řídím Říčany. Cílem projektu je motivovat občany k trvalému bydlení v Říčanech tím, že je radnice více zapojí do chodu města. Do projektu Řídím Říčany se registrovalo přes 1 700 místních, kteří se pravidelně účastní participativního rozpočtu a dalších menších hlasování typu Říčanský sportovec roku. 


Vedle Říčan se v první pětici umístila také Praha, kde rovněž pomáháme s širokým spektrem participativní projektů. Participativní rozpočet pořádá mnoho pražských městských částí. Například Praha 5 má s participací letité zkušenosti a letos uspořádala již pátý ročník participativního rozpočtu. Naopak úplně poprvé si loni vyzkoušeli participativní rozpočet obyvatelé Prahy 12, kteří vybrali hned 4 návrhy, které bude radnice realizovat. Občané pražských Běchovic se díky zapojení veřejnosti dočkají obnovení komunikace, která jim usnadní cestu do sousedních Klánovic. Na Praze 6 pomohla participativní anketa naplánovat rekonstrukci polikliniky tak, aby co nejvíce vyhovovala potřebám obyvatel i zdravotnického personálu.

První ročník participativního rozpočtu Černošická Šance mají za sebou také v Černošicích, které se v Indexu umístily na pátém místě. Ačkoliv v této středočeské obci pořádali projekt participativního rozpočtování úplně poprvé, zájem by enormní a účast hlasujících byla naprosto rekordní. 

Sdílet článek:

Další novinky

Chomutov se díky participativnímu rozpočtu dotkne hvězd

Chomutov se díky participativnímu rozpočtu dotkne hvězd

Základní škola Pražačka bude díky Pébéčku barevnější

Základní škola Pražačka bude díky Pébéčku barevnější

5 let pomáháme s organizací participativního rozpočtu v New Yorku

5 let pomáháme s organizací participativního rozpočtu v New Yorku
Zobrazit další novinky