Participace pro města a obce

Zapojte občany do rozvoje města. Získejte jejich důvěru. Zlepšete Vaši vzájemnou komunikaci.
 

Co lze participací řešit?

Participativní rozpočet

Zapojte občany do rozhodování o rozdělení veřejných financí.

Participace 21 - Participativní rozpočet obrázek

Participativní projekty a hlasování

Umožněte obyvatelům rozhodovat nebo hlasovat o věcech, které se jich týkají.

Participace 21 - Participativní projekty a hlasování obrázek

Průzkumy, ankety a sběr dat

Zjistěte, jaká jsou přání občanů a získejte od nich relevantní data rychle a efektivně.

Participace 21 - Průzkumy, ankety a sběr dat obrázek

Řekli o nás

Máme zkušenosti

53 participativních rozpočtů, z toho 11 v zahraničí.

74233 zapojených občanů, kteří rozdělili 130 milionu korun.

450 průzkumů a hlasování, z toho 300 v zahraničí.

Služby nabízíme nejčastěji ve dvou základních variantách: (A) variantě jednorázového řešení pro konkrétní hlasování nebo projekt; nebo (B) variantě roční licence, která umožňuje vytvářet libovolný počet projektů po dobu trvání licence. Kromě základních služeb si pak můžete objednat další doplňkové služby jako jsou např. datové analýzy nebo konzultace navíc.

Hlasovací platforma Decision 21 splňuje nároky na ochranu osobních údajů vyplývající ze směrnice GDPR. Platforma také splňuje nároky na zabezpečení (šifrování, zabezpečený certifikát https atd.) včetně ochrany proti hackerským útokům.

Pracujeme s různými metodami verifikace hlasujících. Hlasování může být sice jednoduše otevřené, aby hlasovat mohl každý s příslušným odkazem, případně je možné vstoupit do hlasování pomocí pozvánky, která přijde e-mailem. Ve většině případů však doporučujeme použít pokročilejší ověření pomocí unikátních PIN kódů. Před vstupem do hlasování je nutné tento unikátní PIN kód zadat. Hlasovacímu může být PIN kód doručen např. formou papírové pozvánky nebo přidělen na kontaktním místě radnice. PINů může administrátor vygenerovat kolik jich potřebuje a každý může být použit jen jednou. Podobnou metodou je zabezpečení pomocí SMS. PIN kód je hlasovacímu zaslán SMS zprávou a to po zadání čísla do hlasovací platformy (podobně jako internetové bankovnictví). Jedno číslo může hlasovat vždy jen jednou. Hlasování může být zabezpečeno pomocí kombinace PIN kódu a pozvánky.

Informace z doplňujících (soc-demo jako jsou věk, pohlaví atd.) dotazů jsou ukládány absolutně nezávisle na samotném hlasování v hlavních otázkách. Data z doplňujících dotazů a hlavních otázek jsou ukládána do dvou zcela odlišných míst v databázi a nejsou nijak propojena. Hlasy jako takové jsou též rozděleny do kategorií dle své hodnoty a nejsou uchovávány dohromady. Tzn. že uchováváme výběr jednotlivých možností a ne jeden hlas jako celek, nejsme tudíž schopni složit jeden celý hlasovací formulář od jednoho uživatele. Výsledky se tak počítají jako počet vybraných možností v kategorii.

Telefonní čísla jako taková se neukládají. Ukládá se jejich zašifrovaná verze, abychom věděli, že toto číslo již nemůže znovu hlasovat. Využíváme služby třetí strany, která pro nás samostatně zajišťuje odesílání samotných SMS s PIN kódy. V této službě je zahrnuta i podmínka, že telefonní čísla nebudou použita k jiným účelům či prodeji. V této službě pouze vidíme, zda na dané SMS byla odeslána zpráva s PIN kódem.

 

Naši platformu si můžete vyzkoušet v ukázkovém projektu, který jsme vytvořili. V rámci fiktivního participativního rozpočtu Nejměsto si můžete naše řešení vyzkoušet ve fázi navrhování (odkaz ZDE) i ve fázi hlasování (odkaz ZDE). Zvládnete to z vašeho internetového prohlížeče a žádné dodatečné aplikace si stahovat nemusíte. Základní šablonu lze podle vašich potřeb přizpůsobit.

Novinky

Participativní rozpočet Tvoříme Zbýšov startuje v březnu

Participativní rozpočet Tvoříme Zbýšov startuje v březnu

Odkud se vzalo participativní rozpočtování?

Odkud se vzalo participativní rozpočtování?

Studentské projekty mění školy i města k lepšímu

Studentské projekty mění školy i města k lepšímu
Zobrazit další novinky

Potřebujete konzultaci? Kontaktujte nás.

”Několik let pomáhám nastavovat nejrůznější participativní projekty. Jsem v každodenním kontaktu nejen s municipalitami, ale i dalšími organizacemi. Jsem politolog, studoval jsem na MU v Brně a na sicilské Universita degli Studi di Catania. Teoretické studium kvality demokracie a participace efektivně uplatňuji v praxi.”

Potřebujete konzultaci? Kontaktujte nás.
Kontaktovat

Potřebujete poradit?