Studentské volby online. Na pražské VOŠ a SŠ zdravotnická zvolili nové členy školního parlamentu

Školní parlament hraje v zapojení studentů do chodu školy důležitou roli. Uspořádat celoškolní volby pro zvolení jeho členů ale může být náročný a zdlouhavý úkol zahrnující koordinaci aktivit ve všech školních třídách i manuální počítání hlasů. Pražská VOŠ zdravotnická a Střední zdravotnická škola se proto rozhodla celý proces usnadnit a studentské volby realizovala online s pomocí platformy Decision 21.

Školní parlament je prostor pro zapojení studentů do života školy. Jeho členy jsou vybraní studenti, které si kolektiv zvolí jako své reprezentanty. Ti škole v rámci pravidelných setkání přednášejí názory, návrhy a připomínky svých spolužáků ke vzdělávacímu procesu nebo školnímu prostředí, předkládají podněty i otázky učitelům a ředitelům. Školní parlament tak hraje důležitou roli při komunikaci mezi třídami a vedením školy. V neposlední řadě rozvíjí schopnosti v oblasti osobnostní a sociální výchovy. 

Uspořádat volby do školního parlamentu tak, aby splňovaly všechny formální náležitosti, je však náročný a zdlouhavý úkol. A to zejména pro zastřešujícího pedagoga. Běžně to znamená koordinaci aktivit ve všech třídách školy i manuální počítání hlasů. VOŠ zdravotnická a Střední zdravotnická škola na Praze 1 se proto rozhodla studentské volby digitalizovat.

Jak online hlasování probíhalo?

Na škole s devatenácti třídami bylo potřeba do školního parlamentu vybrat dva reprezentanty z každé z nich. Každá třída měla až 30 studentů. Hlasování bylo potřeba uzavřít během jednoho týdne na konci září, aby mohl nově zvolený školní parlament začít fungovat co nejdříve. Z voleb mělo vzejít celkem 38 nových zástupců a zástupkyň studentstva. Zatímco ve sedmi třídách projevili zájem přesně dva lidé – tak akorát do počtu třídních reprezentantů, ve zbývajících dvanácti došlo k volebnímu klání. 

Každé školní třídě jsme vytvořili samostatné hlasování s jejich kandidáty. Studenti pak skrze své třídní učitele získali unikátní PIN kód, kterým se do hlasování přihlásili. Stačilo k tomu jakékoliv zařízení s přístupem na internet: počítač, mobil, tablet nebo klidně chytrá televize či herní konzole. Hlasování bylo anonymní a zároveň zabezpečené vůči vstupu neoprávněných osob. Aplikace navíc sama počítá počet hlasujících a přehledné výsledky byly dostupné ihned po skončení hlasování. 

Činnosti školního koordinátora se tak díky online hlasování v platformě Decision 21 soustředily pouze na začátek voleb, kdy bylo potřeba třídním učitelům zaslat PIN kódy, a na finální vyhlášení zvolených zástupců a zástupkyň. Volby do školního parlamentu tak proběhly bez obtíží a zbytečného stresu, což pro školu znamenalo zejména velkou úsporu času a papírů. 

Nově zvoleným členům školního parlamentu gratulujeme! 

Sdílet článek:

Další novinky

Úspěšné Pébéčko zopakovali i letos. Hlasování na ZŠ Provaznická bylo do poslední chvíle dramatické

Úspěšné Pébéčko zopakovali i letos. Hlasování na ZŠ Provaznická bylo do poslední chvíle dramatické

10 milionů na zlepšení Pětky. Pražská městská část realizuje jedenáct projektů navržených občany

10 milionů na zlepšení Pětky. Pražská městská část realizuje jedenáct projektů navržených občany

Žáci ze Žerotínky si chtějí hrát! V demokratické volbě vybrali nové školní vybavení

Žáci ze Žerotínky si chtějí hrát! V demokratické volbě vybrali nové školní vybavení
Zobrazit další novinky

Službu provozuje společnost Decision 21 s.r.o.

Sledujte nás, ať vám neuniknou další zajímavé projekty, na kterých pracujeme.

© 2021, Decision 21 Created by Beneš & Michl