Chomutov se díky participativnímu rozpočtu dotkne hvězd

Téměř padesátitisícové město Chomutov má za sebou 4. ročník participativního rozpočtu Společně tvoříme Chomutov. Jeho obliba v Chomutově neustále roste, oproti minulým ročníkům se letos zúčastnil více než dvojnásobek obyvatel. Místní opět navrhovali projekty, které přispějí k lepšímu životu v jejich obci. V červnu z nich hlasováním vybrali ty nejlepší. Radnice na jejich realizaci vyčlenila celkem 5 milionů korun.

Chomutov, jehož historie sahá až do 13. století, pořádá participativní rozpočtování od roku 2017. V minulých ročnících si Chomutovští nejvíce přáli například opravu místního psího útulku, rekonstrukci podchodu či vybudování přístřešku pro dojíždějící žáky. Do letošního ročníku přihlásili občané starší 15 let celkem 37 zajímavých nápadů, z nichž 23 postoupilo do hlasovací fáze. „Se zapojením jsem neváhal, řekl jsem si, že za zkoušku nic nedám. Hodně lidí rádo nadává na celý svět u piva, v této době se spíš transformovali v internetové anonymní hrdiny, kde kritizují kdeco, ale něco pro danou věc udělat nebo ji změnit, to už se jim většinou nechce,“ uvedl pan Martin Kosina, který je autorem již čtvrtého návrhu a doplnil, že se leckdy stačí jen koukat kolem sebe.

Hlasování proběhlo v období 1. - 15. června a zúčastnilo se jej 4 132 občanů. Vítězné projekty hlasující opět vybírali D21 Janečkovou metodou, kdy mohli hlasovat až pro 7 návrhů a zároveň až 3 projektům udělit také hlas minusový. Celkem občané Chomutova udělili 21 812 hlasů, což znamená, že jeden hlasující průměrně udělil přes pět hlasů. Chomutov je tak dobrým příkladem toho, že je pro občany metoda více hlasů srozumitelná a své hlasy umí využít. 

Radnice města má v plánu realizovat hned několik vítězných projektů. Maximální částka na realizaci jednoho nesmí překročit 600 tisíc korun. V souboji o nejlepší návrhy rozhodovaly jednotky procent hlasů. Na pomyslném pátém místě nakonec skončil návrh na vybudování street workoutového hřiště v areálu bývalého atletického stadionu, které pomůže zlepšit možnosti sportovního vyžití obyvatel, který obdržel 19 % hlasů. Čtvrtou pozici obsadil s 25 % projekt, jehož smyslem je posílit fyzické i duševní zdraví seniorů. Vzniknout by tak pro starší občany mělo speciální hřiště a odpočinková zóna. Třetím nejoblíbenějším návrhem se s těsným 2% náskokem stal projekt Renovace rybníkové cesty za restaurací Hřebíkárna, jehož cílem je zkultivovat oblast kolem Hamerského rybníka. S 36 % hlasů se na druhé pozici umístila modernizace psího útulku. Vítězným projektem se poté se 37 % hlasů stal návrh na vytvoření zázemí pro malou hvězdárnu F. J. Gerstnera, která pomůže rozvíjet nadšení mladé generace pro technické a přírodovědné obory.


V Chomutově se tedy bude díky participaci a především kreativitě občanů již počtvrté realizovat řada zajímavých návrhů, díky kterým se město stane lepším místem pro život. V prvním ročníku participativního rozpočtu v roce 2017 si občané vybrali 13 projektů, které následně radnice realizovala. O rok později k nim přibylo dalších deset a v roce 2019  11 návrhů. Celkem tak v uplynulých třech ročnících vybrali místní k realizaci 34 návrhů. Třicet z nich je hotových, na čtyřech se ještě pracuje.


Podrobné výsledky letošního ročníku naleznete ZDE.

Sdílet článek:

Další novinky

Cesta ke studánce a posezení pro turisty. Jihomoravský Zbýšov společně rozhodl o městských penězích

Cesta ke studánce a posezení pro turisty. Jihomoravský Zbýšov společně rozhodl o městských penězích

Chce to relax! V participativním rozpočtu ZŠ na Lukášce žáci kreativně vyjádřili svá přání

Chce to relax! V participativním rozpočtu ZŠ na Lukášce žáci kreativně vyjádřili svá přání

Co je v aplikaci Školní Pébéčko nového?

Co je v aplikaci Školní Pébéčko nového?
Zobrazit další novinky

Službu provozuje společnost Decision 21 s.r.o.

Sledujte nás, ať vám neuniknou další zajímavé projekty, na kterých pracujeme.

© 2021, Decision 21 Created by Beneš & Michl