Po velmi těsném hlasování zná školní Pébéčko v ZŠ Masarykova svého vítěze

První ročník školního Pébéčka (participativního rozpočtu) mají za sebou v Masarykově základní škole v pražských Klánovicích. Radnice této městské části poskytla škole 50 tisíc korun na projekty žáků. Ti mohli v průběhu března přicházet s nápady, které by pomohly vylepšit prostředí jejich školy. První ročník projektu vzbudil mezi žáky obrovský zájem. O vítězi nakonec rozhodovaly pouze jednotky hlasů.

Vedení klánovické základní školy se letos rozhodlo uspořádat první ročník školního participativního rozpočtu, tzv. Pébéčka. Aktivní fáze navrhování projektů se mohli účastnit žáci 3. - 9. tříd, tedy děti, které již mají potřebné schopnosti nutné k realizaci participativního procesu. Aby se ale do projektu zapojila opravdu celá škola, měli i žáci 1. a 2. ročníků možnost svými hlasy podpořit návrhy, které se jim nejvíce líbily.

Žáci nakonec navrhli desítku zajímavých a různorodých projektů. Nechyběly mezi nimi návrhy na zlepšení sportovního vybavení školy, jako sportovní dresy, nové florbalky či lezecká stěna. Mnoho nápadů se rovněž věnovalo volnočasovým a relaxačním aktivitám. V této kategorii žáci navrhovali pořízení houpací sítě, vybudování relaxačního koutku či lanového hřiště. Některé nápady byly velice netradiční a žáci v nich zapojili svou fantazii - například školní kurník či pořízení 3D tiskárny pro školu.


V hlasovací fázi mohli všichni žáci hlasovat až pro 4 projekty, které by si přáli realizovat. A hlasování bylo opravdu těsné. Rozdíly mezi prvním a třetím místem byly totiž naprosto minimální. Nakonec na pomyslném třetím místě skončil projekt venkovní lezecké stěny, který získal 118 hlasů. Jen čtyři hlasy navíc zajistily druhé místo lanovému hřišti. Vítězným projektem, který škola realizuje, se stal projekt venkovní učebny v altánu, jenž obdržel 130 hlasů. Celkově se hlasování zúčastnilo 275 žáků Masarykovy základní školy. Škole se navíc díky naší platformě podařilo realizovat projekt v době distanční výuky zcela online. Podrobné výsledky a návrhy projektů najdete zde.

Sdílet článek:

Další novinky

Lidé v participativním rozpočtu už pošesté “Překvapili Říčany“. Letos udržitelností i projekty na pomoc Ukrajině

Lidé v participativním rozpočtu už pošesté “Překvapili Říčany“. Letos udržitelností i projekty na pomoc Ukrajině

Škola mění studenty, studenti mění školu

Škola mění studenty, studenti mění školu

V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty

V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty
Zobrazit další novinky