Premiéra Pébéčka na Krestovce zná vítěze

Na ZŠ Krestova letos v září spustili první ročník Pébéčka – školního participativního rozpočtu. Škola se tak zařadila mezi instituce, kde participaci podporuje městský obvod Ostrava–Jih. Ten na projekt poskytl částku 30 000 Kč a celou akci zajistil žákovský parlament. Jaký projekt u žáků vyhrál? 

Během jednoho měsíce si žáci a žákyně prošli všemi kroky Pébéčka. Přípravná fáze zahrnovala například mapování školy nebo zjišťování potřebných informací k projektům. Své návrhy žáci nejdříve prezentovali v rámci tříd a ty nejlepší pak pilovali do celoškolního kola.

Schválené návrhy čekala kampaň, v rámci které měli žáci možnost přesvědčit své spolužáky. Škola jim pro mediální prezentaci návrhů poskytla náležitý prostor: prezentace projektů umístila do vestibulu, na školní nástěnky i Facebookové stránky. Některé skupiny navíc vytvořily letáčky a snažily se získat hlasující i kontaktní kampaní. 

Pebecko-na-Krestovce

A jaké projekty žáci navrhovali?

Mezi postupujícími návrhy převažovaly různé typy náčiní do hodin tělocviku, relaxační zóny a knihovničky ve škole. Smutnit nemusí ale ani ti, jejichž projekty se do uzšího výběru nedostaly. Například návrh Trampolíny do Tv (na ven) sice nemohla škola z organizačních důvodů realizovat, žáci se ho ale dočkají v rámci připravovaného mezigeneračního hřiště. Podobně je to s návrhem Učebna na zahradě, který by vzhledem k rozpočtovému omezení Školního Pébéčka nesplňoval technické parametry. Realizace zahradní učebny je však plánovaná v rámci „dospělého“ participativního rozpočtování Ostravy–Jih. 

Vítězným návrhem se stal Stolní fotbálek a vzdušný hokej od žákyň 8.A. Gratulujeme!

Proces-sberu-navrhu11-scaled              Tridni-kolo_2

Podrobnosti k Pébéčku na Krestovce najdete zde

Sdílet článek:

Další novinky

Na obchodní akademii v Košicích jsou všichni kámošky. Projekt „Naša škola je naša!“ zná vítěze

Černošická šance podruhé. V letošním participativním rozpočtu zvítězilo dětské hřiště a pumptrack

Černošická šance podruhé. V letošním participativním rozpočtu zvítězilo dětské hřiště a pumptrack

Šance do škol zná první vítězné projekty

Šance do škol zná první vítězné projekty
Zobrazit další novinky