Participativní revoluce. Říčany spustily verifikaci hlasujících přes Portál občana

Říčany se v žebříčku kvality života českých obcí pravidelně umísťují na prvním místě. Roli v tom hraje i participace, od roku 2015 s naší pomocí aktivně zapojují své občany do rozhodování. Letošního 5. ročníku participativního rozpočtování s názvem Překvapte Říčany se zúčastnilo téměř 1 000 obyvatel. Město na něj vyčlenilo 5 milionů korun a vyzkoušelo verifikaci hlasujících přes Portál občana.

Už pátým rokem mohou obyvatelé Říčan rozhodovat o svém městě. Cílem radnice je zapojovat místní do veřejného života, získat rychle jejich názor na různé akce či projekty a motivovat je k trvalému bydlení v Říčanech. A protože má říčanská radnice v participaci dlouholetou praxi, zmíněné cíle se jí daří. Občany pravidelně zapojuje do dvou typů hlasování - lehčí a zásadní témata. U témat obecnější (lehčí) povahy může hlasovat každý. Do zásadnějších témat se mohou zapojit pouze občané, kteří se přihlásili přes registrační formulář, jsou starší 15 let a mají trvalé bydliště v Říčanech. Do tohoto typu projektů spadá i participativní rozpočtování Překvapte Říčany, ve kterém mohli obyvatelé letos poprvé hlasovat on-line i bez registrace po přihlášení do Portálu občana města Říčany. Říčanská radnice tak pokročila do zcela nové etapy participace v Česku, kdy byla s využitím Portálu občana schopna zapojit místní do chodu města. Jako první v republice tento portál k verifikaci obyvatel využilo Znojmo v participativním rozpočtu Tvoříme Znojmo

S informační kampaní k 5. ročníku participativního rozpočtování Překvapte Říčany začalo město už koncem minulého roku. Po následném podávání návrhů místními obyvateli, jejich evaluaci radnicí a kampani navrhovatelů, proběhlo v průběhu června 2021 hlasování. Zapojilo se do něj celkem 988 občanů, kteří metodou D21 vybírali projekty ve 2 kategoriích: velké a malé investiční projekty. Na kategorii velké projekty, kdy se cena jednoho projektu pohybuje mezi 500 tisíci - 2 miliony, vyčlenilo město 4 miliony korun. Na malé projekty, ve kterých je cena jednoho projektu mezi 0 - 500 tisíci, 1 milion korun. Celkem tedy Říčany na letošní participativní rozpočtování vyčlenily 5 milionů, které budou využity na projekty navržené z řad veřejnosti na majetku města. Radnice na základě veřejného hlasování realizuje v každé kategorii dva projekty, které od občanů získaly nejvíce hlasů. 

V kategorii malé projekty (do 500 tisíc korun) se na prvním místě umístil projekt víceúčelového mola u rybníka Jureček (40 % hlasů), které poslouží všem věkovým kategoriím k relaxování, sportu či rybaření. Součástí projektu je také přístřešek s lavičkou pro odkládání věcí. V rámci druhého vítězného projektu postaví město ke zmíněnému rybníku Jureček chodník (38 % hlasů), který v této oblíbené lokalitě pro trávení volného času zajistí bezpečný pohyb chodců. 

V kategorii velké projekty (od 500 tisíc korun do 2 milionů) zvítězil projekt rozšíření a doplnění části chybějícího chodníku v ulici Rooseveltova (33 % hlasů), protože v tomto nebezpečném úseku vstupují chodci do vozovky. Na druhém místě se umístily se stejným počtem hlasů dva projekty: doplnění nových dětských herních prvků jako jsou prolézačky, tobogány a lanové mosty na dětské hřiště Loď pod říčanským hradem u Mlýnského rybníka (31 % hlasů) a vybudování nového bezpečného mostu přes Říčanský potok pro pěší a cyklisty (31 % hlasů). 

Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky participativního rozpočtu Překvapte Říčany najdete zde.

Sdílet článek:

Další novinky

Školním Pébéčkem participace na GymHu teprve začala. Vítězný návrh znovu zapojí celou školu

Školním Pébéčkem participace na GymHu teprve začala. Vítězný návrh znovu zapojí celou školu

Ohlédnutí za uplynulým rokem

Ohlédnutí za uplynulým rokem

Čtrnáctka podle vás: dětské hřiště i nové vybavení do skateboarding haly. Na participaci dala Praha 14 pět milionů

Čtrnáctka podle vás: dětské hřiště i nové vybavení do skateboarding haly. Na participaci dala Praha 14 pět milionů
Zobrazit další novinky

Službu provozuje společnost Decision 21 s.r.o.

Sledujte nás, ať vám neuniknou další zajímavé projekty, na kterých pracujeme.

© 2022, Decision 21 Created by Beneš & Michl