Tvoříme Dolní Kounice

„Mým cílem je, aby se vytratilo rozdělení na „oni na úřadě“ a „my občané“. Žijeme všichni v krásném městě, tak pojďme tahat za jeden provaz a společně naše město zlepšovat.”

Ing. Petr Koťara, zastupitel

Tvoříme Dolní Kounice

v číslech

1

ročník

200.000 Kč

rozpočet

488

hlasujících

POUŽITÁ ŘEŠENÍ:

Koncem října 2021 ukončilo město Dolní Kounice hlasování v pilotním ročníku participativního rozpočtu, kterého se aktivně zúčastnilo celkem 488 místních (čtvrtina obyvatel starších 18-ti let). Na únorovém zastupitelstvu města ho prosadil radní Petr Koťara, který se posléze stal i jeho koordinátorem. „Mým cílem je, aby se vytratilo rozdělení na „oni na úřadě“ a „my občané“. Žijeme všichni v krásném městě, tak pojďme tahat za jeden provaz a společně naše město zlepšovat,” argumentoval prosazení participativního rozpočtu radní. V dubnu tohoto roku uvolnila radnice z veřejného rozpočtu částku 200 tisíc korun, o jejichž využití nechala rozhodnout místní obyvatele. V květnu město odstartovalo informační kampaň, kdy o participativním rozpočtu informovalo na svém webu a v regionálních médiích, projektu Tvoříme Dolní Kounice dokonce založilo vlastní účty na sociálních sítích. Od června pak mohli obyvatelé podávat návrhy na zlepšení svého města. Ty radnice během prázdnin zkontrolovala z hlediska dodržení stanovených pravidel a proveditelnosti. V září představila návrhy postupující do veřejného hlasování, které proběhlo v průběhu října.

Největší počet hlasů získal od obyvatel návrh rozšíření místního hřiště vybavením pro děti (31 % hlasů). Hřiště totiž využívají dospělí jako sportoviště (pro volejbal, nohejbal…) a berou s sebou také děti, pro které zde není mimo posilovacích zařízení žádná vhodná aktivita. Druhým vítězem, který v těsném souboji získal pouze o 2 hlasy méně, se stal návrh večerního nasvícení Kaple sv. Antonína (31 % hlasů). Město je proslulé řadou krásných a významných historických památek, které přitahují pozornost nejen místních, ale také turistů, médií či filmových štábů. Jednou z dominant je i Kaple svatého Antonína, která byla v minulých letech rekonstruována. Ve dne je vidět hned z několika příjezdových cest. Po setmění jí však chybí exteriérové osvětlení, které by podtrhlo krásu poutního místa nejen ve významných dnech jako je advent, Velikonoce či vinařské slavnosti. Večerního nasvícení se Kaple díky participativnímu rozpočtu dočká v příštím roce, kdy proběhne realizace obou vítězných projektů.

Gratulujeme navrhovatelům i celé městské části!

Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky prvního participativního rozpočtu Tvoříme Dolní Kounice najdete zde.

Chcete zapojit občany a budovat lepší města a obce pro život?

kontaktujte nás

Přečtěte si další příběhy