Participace na školách

Participací (zapojením) žáků a studentů do rozhodování zlepšíte klima ve škole, získáte zpětnou vazbu, zvýšíte důvěru a pocit sounáležitosti ve školní komunitě.

Nyní pro nově zapojené školy zdarma.

S čím Vám pomůžeme?

Školní participativní rozpočet (Pébéčko)

Rozvíjejte Vaši školní komunitu prostřednictvím participativního rozpočtu: Vedení školy vyčlení určitou finanční částku, žáci a studenti za ni navrhují projekty vedoucí ke zlepšení prostředí ve škole a následně hlasují. Vítězný návrh vedení školy zrealizuje.

school_rozpocet

Hlasování a průzkumy

Žáci a studenti mohou pomocí online hlasování kdykoliv rozhodovat o věcech, které se jich týkají. Navrhovat témata, o kterých chtějí diskutovat a nalézat shodu se svými spolužáky. 

school_projekty

Nápady pro město

Město (obec) vyčlení určitou finanční částku, žáci a studenti navrhují projekty ke zlepšení města a následně o projektech hlasují. Vítězný návrh město zrealizuje. Nástroj k obohacení práce školních parlamentů

napadypromesto

Řekli o nás

Máme zkušenosti

70Pébéček - školních participativních rozpočtů

17962hlasujících žáků a studentů, kteří rozdělili 2 081 500 Kč

60zapojených škol ve 28 městechPro realizaci Pébéčka na základní škole potřebujete jednu osobu školního Koordinátora (učitel nebo pedagogický pracovník), který postupuje podle návodů v aplikaci. Pro středoškolské Pébéčko potřebujete jednu osobu, tzv. Průvodce (učitel nebo pedagogický pracovník), který má k dispozici vybraný tříčlenný studentský tým. Víme, jak málo času a kapacit pedagogové na základních i středních školách obecně mají, proto jsme se snažili jim maximálně vyjít vstříc, co se týče například generovatelných materiálů k vytištění (seznamy projektů, plakáty, diplomy), návodů krok za krokem a odškrtávacího seznamu úkolů.

Obecně lze Pébéčko na základní škole stihnout za tři týdny. Na středoškolské Pébéčko počítáme asi měsíc nebo pět týdnů. Školy si ale stanovují vlastní harmonogram, který jim vyhovuje lépe. Například se rozhodnou, že na navrhování projektů poskytnou žákům a studentům více času nebo že více času bude potřeba na studentskou kampaň. Naše návody nejsou striktní. Koordinátoři a Průvodci se v nich dozvědí, co a jak udělat, aby byl výsledek co nejlepší, ale zároveň je mohou přizpůsobovat potřebám a požadavkům školy.

Novinky

Most chce zvýšit zájem o technické vzdělávání pomocí Pébéčka na vybrané ZŠ

Most chce zvýšit zájem o technické vzdělávání pomocí Pébéčka na vybrané ZŠ

Zeptali jsme se žáků středních škol na Slovensku, jak zvládli přechod na online výuku

Zeptali jsme se žáků středních škol na Slovensku, jak zvládli přechod na online výuku

Žákovský dotazník: Jak by si žáci představovali částečné zavedení online výuky do běžného režimu

Žákovský dotazník: Jak by si žáci představovali částečné zavedení online výuky do běžného režimu
Zobrazit další novinky

Potřebujete konzultaci? Kontaktujte nás.

“Po studiu na Pedagogické fakultě UK v Praze jsem se věnovala výuce. Nyní pomáhám na základních a středních školách rozšiřovat povědomí o participaci a základních demokratických principech. Přispívám k jejich realizaci v praxi prostřednictvím projektu Školní Pébéčka a dalších školních aktivit.”

Potřebujete konzultaci? Kontaktujte nás.
Kontaktovat

Potřebujete poradit?