V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty

Město Příbram má za sebou další fázi čtvrtého ročníku participativního rozpočtu, do které se zapojilo téměř 1 200 občanů. Do letošního veřejného hlasování postoupilo devět z osmnácti přihlášených projektů. Nejvíce hlasů získal projekt Revitalizace lesíku pod Čertovým pahorkem. Ten radnice spolu s dalšími třemi vítěznými projekty z vyčleněných 2 milionů realizuje. 

Po dvou letech mohli občané Příbrami podávat návrhy do participativního rozpočtu. Do konce března podali celkem osmnáct návrhů. Některé byly zcela nové, některé se mezi návrhy objevily už v minulých letech. Všechny podané návrhy prošly posouzením proveditelnosti a devět z nich bylo posunuto do hlasování veřejnosti, které probíhalo od 1. do 17. června.

Hlasování probíhalo prostřednictvím online platformy Decision 21 na doméně spolecne.pribram.eu, kde jsou zároveň zveřejněny všechny podané návrhy.

V letošním roce se zapojilo 1 171 hlasujících, kteří rozdělili 3 425 hlasů. Participativní rozpočet je v Příbrami oblíbený, k čemuž přispívá i jeho kvalitní propagace. Radnice projekt dlouhodobě komunikuje na svých webových stránkách, oficiálních sociálních sítích - např. skrze poutavá videa i v místních tištěných a online médiích. 

Nejvíce hlasů (427) získal projekt Revitalizace lesíku pod Čertovým pahorkem s rozpočtem 1 000 000 korun. Na druhém místě uspěl námět Růžová zahrada na Hořejší Oboře s rozpočtem 300 000 korun, který byl do participativního rozpočtu přihlašován opakovaně. Třetí příčka patří projektu Odstraňme skládku z cesty do školy s rozpočtem 200 000 korun. Třemi projekty je vyčerpána částka 1 500 000 korun z dvoumilionového rozpočtu. Čtvrtý největší počet hlasů veřejnosti získal projekt SportCity Příbram u Nového rybníka, jehož rozpočet byl stanoven na 650 000 korun. 

„Naším zájmem je realizovat návrhy, které u veřejnosti získaly nejvíce hlasů. Abychom mohli realizovat čtyři nejúspěšnější projekty, rozhodla rada města o navýšení prostředků o 150 000 korun. Cílem participativního rozpočtu je zapojit občany více do rozhodování o tom, co se bude ve městě dít. Z tohoto důvodu patří díky všem, kteří se do participativního rozpočtu zapojují, a to jak ve fázi podávání návrhů, tak ve fázi hlasování,“ uvedl po zveřejnění výsledků starosta Jan Konvalinka

Realizace vítězných projektů bude probíhat nejpozději do 31. prosince 2023. Další ročník participativního rozpočtu radnice vyhlásí v roce 2024.

Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky participativního rozpočtu Společně pro Příbram 2022 najdete zde.

Sdílet článek:

Další novinky

Lidé v participativním rozpočtu už pošesté “Překvapili Říčany“. Letos udržitelností i projekty na pomoc Ukrajině

Lidé v participativním rozpočtu už pošesté “Překvapili Říčany“. Letos udržitelností i projekty na pomoc Ukrajině

Škola mění studenty, studenti mění školu

Škola mění studenty, studenti mění školu

Kovy, Mikýř i Sophie Sarlak. Czech Social Awards ocenily hvězdy sociálních sítí

Kovy, Mikýř i Sophie Sarlak. Czech Social Awards ocenily hvězdy sociálních sítí
Zobrazit další novinky