Prvního ročníku participativního rozpočtu Dolních Kounic se zúčastnila čtvrtina občanů starších 18 let

Dolní Kounice se mohou pyšnit nejen dobrým vínem, ale i pilotním ročníkem participativního rozpočtu. Radnice na něj uvolnila 200 tisíc korun. Finance použije na rozšíření místního hřiště vybavením pro děti a večerní nasvícení Kaple sv. Antonína.

Koncem října ukončilo město Dolní Kounice hlasování v pilotním ročníku participativního rozpočtu, kterého se aktivně zúčastnilo celkem 488 místních (čtvrtina obyvatel starších 18-ti let). Na únorovém zastupitelstvu města ho prosadil radní Petr Koťara, který se posléze stal i jeho koordinátorem. Mým cílem je, aby se vytratilo rozdělení na „oni na úřadě“ a „my občané“. Žijeme všichni v krásném městě, tak pojďme tahat za jeden provaz a společně naše město zlepšovat,” argumentoval prosazení participativního rozpočtu radní. V dubnu tohoto roku uvolnila radnice z veřejného rozpočtu částku 200 tisíc korun, o jejichž využití nechala rozhodnout místní obyvatele. V květnu město odstartovalo informační kampaň, kdy o participativním rozpočtu informovalo na svém webu a v regionálních médiích, projektu Tvoříme Dolní Kounice dokonce založilo vlastní účty na sociálních sítích. Od června pak mohli obyvatelé podávat návrhy na zlepšení svého města. Ty radnice během prázdnin zkontrolovala z hlediska dodržení stanovených pravidel a proveditelnosti. V září představila návrhy postupující do veřejného hlasování, které proběhlo v průběhu října.

Největší počet hlasů získal od obyvatel návrh rozšíření místního hřiště vybavením pro děti (31 % hlasů). Hřiště totiž využívají dospělí jako sportoviště (pro volejbal, nohejbal…) a berou s sebou také děti, pro které zde není mimo posilovacích zařízení žádná vhodná aktivita. Druhým vítězem, který v těšném souboji získal pouze o 2 hlasy méně, se stal návrh večerního nasvícení Kaple sv. Antonína (31 % hlasů). Město je proslulé řadou krásných a významných historických památek, které přitahují pozornost nejen místních, ale také turistů, médií či filmových štábů. Jednou z dominant je i Kaple svatého Antonína, která byla v minulých letech rekonstruována. Ve dne je vidět hned z několika příjezdových cest. Po setmění jí však chybí exteriérové osvětlení, které by podtrhlo krásu poutního místa nejen ve významných dnech jako je advent, Velikonoce či vinařské slavnosti. Večerního nasvícení se Kaple díky participativnímu rozpočtu dočká v příštím roce, kdy proběhne realizace obou vítězných projektů. 

Gratulujeme navrhovatelům i celé městské části!

Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky prvního participativního rozpočtu Tvoříme Dolní Kounice najdete zde.

Sdílet článek:

Další novinky

Na obchodní akademii v Košicích jsou všichni kámošky. Projekt „Naša škola je naša!“ zná vítěze

Černošická šance podruhé. V letošním participativním rozpočtu zvítězilo dětské hřiště a pumptrack

Černošická šance podruhé. V letošním participativním rozpočtu zvítězilo dětské hřiště a pumptrack

Šance do škol zná první vítězné projekty

Šance do škol zná první vítězné projekty
Zobrazit další novinky