Do letošního Tvoříme Jeseník se zapojil rekordní počet lidí. Přibude nájezd pro kočárky, medvěd neuspěl

S radnicí v Jeseníku spolupracujeme už dva roky. Máme proto radost, že se do druhého ročníku participativního rozpočtu Tvoříme Jeseník zapojilo rekordních 700 obyvatel. V příštím roce plánuje vedení města rozšířit participaci i na místní základní školu s naším projektem Školní Pébéčko.

Pilotní ročník participativního rozpočtu Tvoříme Jeseník měl v roce 2019 mezi občany velký úspěch a proto se město rozhodlo v projektu pokračovat. Letos se do veřejného hlasování zapojilo 700 obyvatel, což je o 217 více než v prvním ročníku. Vybírat mohli ze 17 návrhů, mezi které udělovali až 5 plusových a 2 minusové hlasy. 

Letos si Jeseničané za vyčleněnou částku 1 milion korun odhlasovali vybudování nájezdů pro kočárky nad poliklinikou (37 % hlasů), které zajistí bezpečný a bezbariérový přístup. Město na přání místních také zrealizuje veřejné WC zdarma (31 % hlasů), které Jeseníku jakožto turistickému místu chybí. Posledním projektem je dřevěný altán na Přední vršek u Krizového kříže (28 % hlasů), který místo zvelebí a poskytne přístřešek v nepříznivém počasí. V hlasování naopak úplně propadla socha dřevěného medvěda jakožto symbolu města, která jako jediný z projektů skončila po součtu plusových a minusových hlasů v záporných číslech (- 17 % hlasů). 

„Po oficiálním potvrzení výsledků radou města začne radnice s přípravou nápadů, aby mohly být realizovány v roce 2022. Z ostatních návrhů, o nichž bylo hlasováno, budou realizovány návrhy na základě počtu obdržených hlasů, a to v pořadí od nejúspěšnějšího až do vyčerpání vyčleněných finančních prostředků,“ uvedl místostarosta města Jeseníku Tomáš Vlazlo. „I druhý ročník participativního rozpočtu měl mezi občany velký úspěch. Místní opět přišli s velmi zajímavými nápady, jak zlepšit své město, a poté se také zapojili do hlasování,“ dodal.

Jelikož jsou radnice i občané s participativním rozpočtem spokojení, vyzkouší si ho příští rok i žáci na místní ZŠ Jeseník v podobě našeho Školního Pébéčka. O jeho průběhu i výsledcích budeme samozřejmě informovat. 


Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky participativního rozpočtu Tvoříme Jeseník 2021 najdete zde.

Sdílet článek:

Další novinky

Úspěšné Pébéčko zopakovali i letos. Hlasování na ZŠ Provaznická bylo do poslední chvíle dramatické

Úspěšné Pébéčko zopakovali i letos. Hlasování na ZŠ Provaznická bylo do poslední chvíle dramatické

10 milionů na zlepšení Pětky. Pražská městská část realizuje jedenáct projektů navržených občany

10 milionů na zlepšení Pětky. Pražská městská část realizuje jedenáct projektů navržených občany

Žáci ze Žerotínky si chtějí hrát! V demokratické volbě vybrali nové školní vybavení

Žáci ze Žerotínky si chtějí hrát! V demokratické volbě vybrali nové školní vybavení
Zobrazit další novinky

Službu provozuje společnost Decision 21 s.r.o.

Sledujte nás, ať vám neuniknou další zajímavé projekty, na kterých pracujeme.

© 2021, Decision 21 Created by Beneš & Michl