Tvoříme Jílovsko: Občané společně rozhodli o 1 milionu korun

V rámci prvního ročníku participativního rozpočtu Tvoříme Jílovsko rozhodli obyvatelé města Jílové u Prahy o využití 1 milionu korun, které na projekt město vyčlenilo. Místní občané navrhli plno zajímavých projektů, jejichž cílem je město zdokonalit a zkrášlit. O nich následně hlasovali a vybrali ty, které město realizuje. V oblasti centrálního Jílového vyhrála výstavba outdoorového lanového a dřevěného parku, a projekt Geolaboratoř. V okolí města zvítězilo vybudování sportovně odpočinkové zóny v areálu Hacák a obnova původní cesty Luka - Studené.

Ve spolupráci s týmem Participace 21 přesvědčilo vedení města Jílové u Prahy občany, aby se do prvního ročníku projektu "Tvoříme Jílovsko" zapojili. Právě občané hrají v participativním rozpočtu klíčovou roli, přichází s nápady a návrhy pro zlepšení města, o nichž následně sami hlasují. Vedení města Jílové u Prahy svěřilo svým obyvatelům rozhodnutí o využití milionu korun, v celém participativním procesu sloužilo pouze jako kontrolní orgán, dohlížející na dodržování pravidel navrhování a hlasování. 

Do projektu se mohli zapojit všichni obyvatelé trvale žijící v Jílovém a starší 15 let, výše prostředků na jeden projekt byla max. 500 tisíc Kč. Projekt musel být realizován na pozemku města, musel být veřejně prospěšný a technicky realizovatený. 

Občané o vítězných projektech hlasovali do 30. června 2020. Celkem se do hlasování zapojilo 271 hlasujících, z nich více než polovinu tvořily ženy (56,1 %), muži zastávali 38,7 %. V hlasování dosáhly v oblastech centrálního Jílového a okolí Jílového nejvyššího počtu hlasů následující čtyři vítězné projekty: Outdoorový lanový a dřevěný park pro malé i větší dobrodruhy (72 % hlasů) a Geolaboratoř (28 % hlasů) v rámci centrálního Jílovska, poté vzdálenější - Hacák, Sportovně odpočinková zóna (58 % hlasů) a projekt Obnova původní cesty Luka - Studené (42 % hlasů). 

Největší podporu v oblasti centrálního Jílového získal outdoorový lanový a dřevěný park, jehož cílem je vytvořit nové zábavně rekreační místo pro malé i větší děti se svými rodiči. Občané, kteří se na tvorbě návrhu podíleli, sdílejí názor, že i když v Jílovém klasická dětská hřiště existují, jsou kromě veřejnosti hojně navštěvována školkami a školami, a nejsou upravena tak, aby podporovala pohyb venku, rozvoj mnoha dovedností a obsahovala přírodní prvky. Nový a kreativně zpracovaný park by byl pro rodiče další možností, kam s dětmi jít, zatím kvůli němu dojíždí do Prahy nebo okolních obcí. Je obecně známo, že lanové parky posilují u dětí kreativitu, fyzickou kondici a samostatnost při překonávání překážek. Tato volba využití prostoru nabízí spojení sportu, zábavy a vzdělávání. Projektu nechybí ani přiměřená míra estetičnosti. Lanový a dřevěný park by měl být vytvořen v decentních barvách v dekoru dřeva, jak název napovídá. Ostatní obyvatelé města, kteří se hlasování nezúčastnili, tak nemusí mít obavy z nevkusného řešení.

akqi3ngfd5ubeiv8jvxs

Podrobnosti o průběhu projektu, pravidlech i vítězných projektech najdete zde:

Tvoříme Jílovsko

Sdílet článek:

Další novinky

Lidé v participativním rozpočtu už pošesté “Překvapili Říčany“. Letos udržitelností i projekty na pomoc Ukrajině

Lidé v participativním rozpočtu už pošesté “Překvapili Říčany“. Letos udržitelností i projekty na pomoc Ukrajině

Škola mění studenty, studenti mění školu

Škola mění studenty, studenti mění školu

V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty

V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty
Zobrazit další novinky