Tvoříme Jílovsko: Občané společně rozhodli o 1 milionu korun

V rámci prvního ročníku participativního rozpočtu Tvoříme Jílovsko rozhodli obyvatelé města Jílové u Prahy o využití 1 milionu korun, které na projekt město vyčlenilo. Místní občané navrhli plno zajímavých projektů, jejichž cílem je město zdokonalit a zkrášlit. O nich následně hlasovali a vybrali ty, které město realizuje. V oblasti centrálního Jílového vyhrála výstavba outdoorového lanového a dřevěného parku, a projekt Geolaboratoř. V okolí města zvítězilo vybudování sportovně odpočinkové zóny v areálu Hacák a obnova původní cesty Luka - Studené.

Ve spolupráci s týmem Participace 21 přesvědčilo vedení města Jílové u Prahy občany, aby se do prvního ročníku projektu "Tvoříme Jílovsko" zapojili. Právě občané hrají v participativním rozpočtu klíčovou roli, přichází s nápady a návrhy pro zlepšení města, o nichž následně sami hlasují. Vedení města Jílové u Prahy svěřilo svým obyvatelům rozhodnutí o využití milionu korun, v celém participativním procesu sloužilo pouze jako kontrolní orgán, dohlížející na dodržování pravidel navrhování a hlasování. 

Do projektu se mohli zapojit všichni obyvatelé trvale žijící v Jílovém a starší 15 let, výše prostředků na jeden projekt byla max. 500 tisíc Kč. Projekt musel být realizován na pozemku města, musel být veřejně prospěšný a technicky realizovatený. 

Občané o vítězných projektech hlasovali do 30. června 2020. Celkem se do hlasování zapojilo 271 hlasujících, z nich více než polovinu tvořily ženy (56,1 %), muži zastávali 38,7 %. V hlasování dosáhly v oblastech centrálního Jílového a okolí Jílového nejvyššího počtu hlasů následující čtyři vítězné projekty: Outdoorový lanový a dřevěný park pro malé i větší dobrodruhy (72 % hlasů) a Geolaboratoř (28 % hlasů) v rámci centrálního Jílovska, poté vzdálenější - Hacák, Sportovně odpočinková zóna (58 % hlasů) a projekt Obnova původní cesty Luka - Studené (42 % hlasů). 

Největší podporu v oblasti centrálního Jílového získal outdoorový lanový a dřevěný park, jehož cílem je vytvořit nové zábavně rekreační místo pro malé i větší děti se svými rodiči. Občané, kteří se na tvorbě návrhu podíleli, sdílejí názor, že i když v Jílovém klasická dětská hřiště existují, jsou kromě veřejnosti hojně navštěvována školkami a školami, a nejsou upravena tak, aby podporovala pohyb venku, rozvoj mnoha dovedností a obsahovala přírodní prvky. Nový a kreativně zpracovaný park by byl pro rodiče další možností, kam s dětmi jít, zatím kvůli němu dojíždí do Prahy nebo okolních obcí. Je obecně známo, že lanové parky posilují u dětí kreativitu, fyzickou kondici a samostatnost při překonávání překážek. Tato volba využití prostoru nabízí spojení sportu, zábavy a vzdělávání. Projektu nechybí ani přiměřená míra estetičnosti. Lanový a dřevěný park by měl být vytvořen v decentních barvách v dekoru dřeva, jak název napovídá. Ostatní obyvatelé města, kteří se hlasování nezúčastnili, tak nemusí mít obavy z nevkusného řešení.

akqi3ngfd5ubeiv8jvxs

Podrobnosti o průběhu projektu, pravidlech i vítězných projektech najdete zde:

Tvoříme Jílovsko

Sdílet článek:

Další novinky

Most chce zvýšit zájem o technické vzdělávání pomocí Pébéčka na vybrané ZŠ

Most chce zvýšit zájem o technické vzdělávání pomocí Pébéčka na vybrané ZŠ

Golčův Jeníkov se pyšní 28% účastí ve 2. ročníku participativního rozpočtu

Golčův Jeníkov se pyšní 28% účastí ve 2. ročníku participativního rozpočtu

Zeptali jsme se žáků středních škol na Slovensku, jak zvládli přechod na online výuku

Zeptali jsme se žáků středních škol na Slovensku, jak zvládli přechod na online výuku
Zobrazit další novinky