10 milionů na zlepšení Pětky. Pražská městská část realizuje jedenáct projektů navržených občany

Praha 5 má za sebou již pátý ročník participativního rozpočtu, letos s novým názvem Zlepšuj Pětku. Radnice na něj uvolnila 10 milionů, které půjdou na projekty občanů. Místní jsou z participace nadšení, uvítali by ji i v příštím roce.

Participativní rozpočet městské části Praha 5, o kterém jsme už dříve informovali, je u konce. Obyvatelé mohli v letošním ročníku navrhovat dvě kategorie projektů podle finanční náročnosti - tzv. “malé” návrhy do 400 tisíc korun a “velké” návrhy do 2 milionů korun. Jedním ze základních požadavků na projekty bylo dodržení tematického rámce. Návrhy musely být zaměřeny na veřejný prostor, sportoviště, volnočasové prvky (například dětská hřiště) či zeleň. Koncem března uspořádala radnice online setkání s potenciálními navrhovateli, na kterém představila nové podmínky a parametry participativního rozpočtu. Návrhy následně kontrolovala a vyhodnocovala z pohledu proveditelnosti, do hlasování jich postoupilo čtrnáct. 

Do veřejného hlasování se zapojilo celkem 1 384 obyvatel. V kategorii “malých” projektů do 400 tisíc korun mohli hlasovat až pro 3 projekty a k tomu ještě udělit 1 minusový hlas. Celkem v této kategorii zvítězilo sedm projektů, které radnice zrealizuje. Největší podporu hlasujících získaly Hrazdy nebo celé workoutové cvičiště v parku Sacre coeur (37 % hlasů) a Revitalizace parku u budoucího komunitního centra (37 % hlasů). 

Praha 5 - malé projekty

V kategorii “velkých” projektů do 2 milionů korun měli občané k dispozici až 2 plusové a 1 minusový hlas. Z této kategorie městská část realizuje celkem čtyři projekty, přičemž nejvíce hlasů získal Pumptrack Motol (33 % hlasů) a Obrovské dětské hřiště v ulici Záhorského (29 %). 

Praha 5 - velké projekty

A jak jsou místní občané s participativním rozpočtem spokojení? Téměř polovině (47 % hlasů) se letošní projekt Zlepšuj Pětku líbil a ve známkování mu udělila jedničku. Menší část (28 % hlasů) ho ohodnotila dvojkou, nejhorší známkou ho ohodnotilo pouze 42 hlasujících (5 % hlasů). Drtivá většina hlasujících (88 %) by uvítala participativní rozpočtování i v příštím roce, což nás velice těší. 

Gratulujeme všem navrhovatelům i městské části a těšíme se na další spolupráci! 


Pravidla, harmonogram, seznam všech návrhů i výsledky participativního rozpočtu Zlepšuj Pětku najdete zde.

Sdílet článek:

Další novinky

Lidé v participativním rozpočtu už pošesté “Překvapili Říčany“. Letos udržitelností i projekty na pomoc Ukrajině

Lidé v participativním rozpočtu už pošesté “Překvapili Říčany“. Letos udržitelností i projekty na pomoc Ukrajině

Škola mění studenty, studenti mění školu

Škola mění studenty, studenti mění školu

V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty

V příbramském participativním rozpočtu dostala od veřejnosti zelenou revitalizace lesíku a další 3 projekty
Zobrazit další novinky