Participativní rozpočet v New Yorku během koronaviru. Co bylo v plánu a jak se projekt vyvíjel?

Rok 2020 se měl pro tým Participace 21 nést ve znamení již pátého ročníku participativního rozpočtu v New Yorku, který je jedním z největších projektů svého druhu na světě. Kvůli koronavirové krizi musel být letošní ročník zrušen, navrhování projektů do PBNYC 2021 však newyorská radnice plánuje na naší platformě Decision 21 spustit v tomto červenci.

New York City je jedním z nejvíce postižených měst na světě onemocněním COVID-19. Na 8,4 milionu obyvatel má aktuálně přes 189 tisíc potvrzených případů koronaviru a nejméně 19 294 úmrtí. Zrušení letošního participativního rozpočtu je tedy zcela pochopitelné, se zástupci newyorské radnice jsme intenzivně komunikovali a snažili se je v nelehké situaci alespoň na dálku podpořit. Přípravě participativního rozpočtu jsme věnovali velké úsilí i během karantény, jelikož jsme letošní ročník plánovali spustit na nové hlasovací platformě, kterou vám brzy představíme. 

Newyorští občané měli rozhodovat o využití více než 35 milionů dolarů 

Pro letošní rok plánovala radnice New York City na participativní rozpočet vyčlenit nejméně 35 milionů dolarů, v přepočtu téměř 890 milionů českých korun. Projekt PBNYC (Participatory Budgeting in New York City) umožňuje obyvatelům města starších 11 let navrhovat projekty a hlasovat o nich v rámci distriktů, ve kterých žijí. Projekty, které během devítidenního hlasovacího týdne (“Vote Week”) získají nejvíce hlasů, zahrne newyorská radnice do ročního městského rozpočtu a implementuje. 

Počet hlasujících i distriktů v participativním rozpočtu každoročně stoupá

Participativní rozpočet je v New Yorku každým rokem oblíbenější, a to jak u obyvatel, tak u městských distriktů. Zatímco v prvním ročníku v roce 2011 se ho zúčastnily 4 distrikty a celkem odhlasovalo necelých 6 tisíc voličů, v roce 2019 se zapojilo 32 distriktů a více než 118 tisíc voličů. Tím, že se do projektu zapojuje více distriktů, alokuje newyorská radnice každoročně více peněz, o jejichž využití obyvatelé rozhodují. Projekt startovala radnice v roce 2011 s částku 5,6 milionu dolarů a v roce 2019 na něj vyčlenila přes 40 milionů dolarů. Více si o minulém ročníku participativního rozpočtu v New Yorku můžete přečíst zde

image (7)

Obyvatelé New York City mohou v rámci participativního rozpočtu hlasovat nejen digitálně, ale také osobně na stovce kontaktních míst, kde vhodí papírové volební lístky do hlasovací urny. Radnice chce tímto způsobem zajistit, aby bylo hlasování inkluzivní a účastnili se ho také minority a menší komunity. Hlasovat mohou občané ve školách a kostelech, ale i na ulicích v interaktivních kioscích. Inkluzivita je v hlasování zajištěna i formou volebních lístků, které jsou v papírovém provedení i v online platformě Decision 21 přeloženy do 18 jazykových mutací. V Participaci 21 tak nabízíme unikátní možnost kombinovat digitální a papírové hlasování se strojovým rozpoznáváním výsledků - papírové lístky stačí naskenovat a hlasovací platforma je sama sečte s těmi online.

Ukázka hlasovacích lístků v 18 jazykových mutacích:

Hlasovací lístky jsou v 18 jazykových mutacích

Sdílet článek:

Další novinky

Školním Pébéčkem participace na GymHu teprve začala. Vítězný návrh znovu zapojí celou školu

Školním Pébéčkem participace na GymHu teprve začala. Vítězný návrh znovu zapojí celou školu

Ohlédnutí za uplynulým rokem

Ohlédnutí za uplynulým rokem

Čtrnáctka podle vás: dětské hřiště i nové vybavení do skateboarding haly. Na participaci dala Praha 14 pět milionů

Čtrnáctka podle vás: dětské hřiště i nové vybavení do skateboarding haly. Na participaci dala Praha 14 pět milionů
Zobrazit další novinky

Službu provozuje společnost Decision 21 s.r.o.

Sledujte nás, ať vám neuniknou další zajímavé projekty, na kterých pracujeme.

© 2022, Decision 21 Created by Beneš & Michl