ZPĚT NA AKTUALITY

PBNYC: Rozdělování newyorských milionů s platformou Decision 21

27.3.2023

Pro radu města New York jsme zajistili hlasování v největším participativním rozpočtu v historii USA. Do participace se letos zapojilo 29 newyorských městských částí, kterým radnice poskytla celkem 30 milionů dolarů.

"Real Money. Real Projects. Real People". Tento slogan provázel letošní participativní rozpočet v New York City (PBNYC). Miliony Newyorčanů napříč obvody Queens, Bronx, Manhattan a Brooklyn měly možnost navrhovat komunitní projekty a rozhodnout o využítí 30 milionů dolarů (v přepočtu téměř 646 milionů českých korun), které na participaci radnice vyčlenila. Finance si rozdělily jednotlivé městské části (distrikty), které se do projektu zapojily. V každé z nich lidé rozhodovali o využití 1 milionu dolarů. Peníze půjdou na vylepšení místních škol, parků, knihoven, sociálního bydlení, ulic a dalších veřejných prostor. Projekt PBNYC financuje projekty fyzické infrastruktury, které jsou přínosné pro veřejnost, stojí nejméně 50 tisíc dolarů a mají životnost nejméně 5 let. Financemi i svým rozsahem se jedná o největší participativní rozpočet v historii USA!

Hlasovací pop-up stánek na Upper West Side. Manhattan. Foto: Petr Lebeda

Participativní rozpočet organizuje newyorská radnice od roku 2011, spolupráce s Decision 21 odstartovala v roce 2016. Participace obyvatelům umožňuje přímo ovlivňovat proces rozdělování veřejných financí a zapojit se tak do chodu města. Newyorčany motivuje k setkávání a zapojení se do občanského života, sdílení nápadů a hlasování o komunitních projektech.

V New Yorku se coby nejlidnatějším městě USA mísí různé kultury a komunity, participace má zde proto daleko větší přesah. Slouží jako nástroj pro inkluzi - pomáhá do místní správy zapojit všechny komunity, které ve městě žijí.

„Participativní rozpočet umožňuje místním zapojit se do svých komunit a rozhodovat o tom, jak vynaložit veřejné dolary na posílení našich čtvrtí. Děkuji každému, kdo k tomuto procesu přispěl, a vyzývám všechny způsobilé Newyorčany, aby hlasovali pro své top projekty,“ zmínila ve svém projevu předsedkyně newyorské městské rady Adrienne Adams. Další vyjádření místních politiků k participaci najdete v tomto článku.

předsedkyně newyorské městské rady Adrienne Adams. Foto: Petr Lebeda

Celý proces začal na podzim roku 2022, kdy obyvatelé New Yorku vytvářeli a přihlašovali nápady na zlepšení svých čtvrtí. O návrzích diskutovali na veřejných setkáních s delegáty participace. Ti následně s podporou městských agentur a zaměstnanců radnice nápady posoudili a vytvořili konkrétní návrhy projektů.

Navrhovat projekty a hlasovat o nich mohli všichni občané starší 11 let, bez ohledu na státní občanství. Navrhování i hlasování probíhalo v rámci jednotlivých městských částí. Projekty, které během devítidenního hlasovacího týdne (“Vote Week”) získali nejvíce hlasů, newyorská radnice implementuje.

Hlasování online i papírově

Po sběru návrhů od obyvatel New Yorku nastala fáze hlasování, na které jsme s radnicí intenzivně spolupracovali. Od soboty 25. března do neděle 2. dubna 2023 mohli Newyorčané starší 11 let hlasovat pro své oblíbené projekty online na platformě Decision 21, nebo osobně na desítkách volebních pop-up míst po celém New Yorku - v parcích, školách, knihovnách i kancelářích jednotlivých členů rady města (Council Members). Díky hlasovací metodě D21 mohli na hlasovacím lístku vybrat více projektů, které by si přáli realizovat.

„Právě jsem na platformě Decision 21 hlasovala o komunitních projektech pro klimatickou odolnost v Brooklynu NY! Zapojit se do lokálního rozhodování z domova bylo jednoduché a bezpečné. Oceňuji práci, kterou děláte pro zvýšení demokratické participace. Děkuji!!!” Jennifer, obyvatelka New Yorku

Online hlasování na platformě Decision 21. Foto: Petr Lebeda

Online hlasování doplňovaly i papírové hlasovací lístky, které jsme vytvořili ve 22 jazykových mutacích: angličtině, španělštině, ale i bengálštině, jidiš či kreolštině. V každé z 29 městských částí probíhalo hlasování zvlášť. Na manhattanské Upper East Side tak měli úplně jiné hlasovací lístky s jinými projekty, než například v Bronxu.

Hlasovací lístky jsme vytvořili ve 22 jazykových mutacích. Foto: Petr Lebeda

Papírové lístky jsme po skončení hlasování naskenovali, čímž se automaticky sečetly s výsledky online hlasování. „Snížili jsme tím chybovost a zaměstnancům newyorské městské rady ušetřili týdny práce. Z původních několika týdnů, kdy hlasovací lístky v minulosti sčítali ručně, jsme je zpracovali do 3 dnů. Oproti minulým ročníkům jsme také vylepšili systém rozpoznávání naskenovaných hlasovacích lístků,” vysvětluje jednatel Decision 21 Dominik Jandl.

Skenování hlasovacích lístků. Foto: Petr Lebeda

Výsledky

Mezi vítěznými projekty napříč městskými částmi letos dominovalo zlepšování vybavení newyorských škol. Například veřejné školy v Brooklynu se mohou těšit na nové laptopy, vylepšené školní hřiště či rekonstrukci sociálních zařízení. Žáci v Bronxu se dočkají nové klimatizace ve sportovní hale i hydroponické vědecké laboratoře. Podobně jako v ČR jsou také v New Yorku populární tzv. zelené projekty, jejichž cílem je zvelebení městských parků, výsadba stromů v ulicích apod. Na Manhattanu si lidé odhlasovali novou komunitní zahradu a “zazelenání” ulic, v Queens na přání obyvatel opraví vodní fontánky. Oblíbené jsou také návrhy na výstavbu a rekonstrukci venkovních sportovišť a dětských hřišť. „Od modernizace škol, po stromy na ulicích až po bezpečnostní kamery. Bez ohledu na to, který projekt vyhraje, bude mít trvalý pozitivní dopad na naši komunitu,” řekla k letošnímu ročníku členka městské rady Sandy Nurse.

S participací v New Yorku letos ještě nekončíme. V průběhu tohoto května začíná hlasování v druhém projektu The People's Money, na kterém s newyorskou radnicí spolupracujeme. Vůbec poprvé se do participace zapojí úplně celý New York!

Foto: Petr Lebeda

Více se o projektu Participatory Budgeting in New York City (PBNYC) dozvíte zde.